Na rynku znajdziemy dużo książek o kobietach. Są takie poruszające tematykę emocji. Inne mówią o danych i statystyce. Są też takie, które poruszają temat miejsca i roli kobiet na przestrzeni lat. Przygotowałam subiektywną listę rekomendowanych książek w tej tematyce. Nie przeczytałam bardzo wiele książek o kobietach. Jednak te, które rekomenduję w tym artykule, są naprawdę dobrymi pozycjami. Znajdziesz tutaj ciekawy przekrój. Od książek opartych o badania i dane. Poprzez książki historyczne i reportaże. Aż do fascynującej futurystycznej powieści z kobietami w centrum.
Książki o kobietach – subiektywny ranking
1. Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety – dr Renee Engeln
Książka dr Renee Engeln to coś, o co żadna z nas nie prosiła, ale każda potrzebowała. Czytając ją, miałam przed oczami młodą siebie i teraźniejszą mnie, biorącą udział w obsesji piękna. Autorka w rzetelny sposób opowiada o tym, jak działa obsesja piękna w naszej kulturze i jaki wpływ ma na nasze życie. Przygląda się sylwetkom kobiet. Przeprowadza z nimi badania fokusowe, rozmawia z nimi, szuka objawów obsesji piękna i próbuje zrozumieć. Równolegle przytacza mnóstwo badań własnych i cudzych, które udowadaniają, że obsesja piękna ma się dobrze. Od lat.
To książka o kobietach i dla kobiet, ale też dla rodziców dziewczynek. Książka otwiera oczy i dotyka wrażliwych części duszy – bo każda z nas była lub jest częścią obsesji piękna. Monitorowanie swojego wyglądu, postrzeganie innych poprzez wygląd, ograniczanie swoich własnych możliwości z uwagi na wygląd. To tylko część tego, jak obsesja piękna na nas wpływa. Warto przeczytać, zyskiwać świadomość, poddać się refleksji i pracować z własna głową, ale też z tym, czym sie otaczamy – żeby po pierwsze z obsesji piękna móc powoli wychodzić. A po drugie: przekazywać córkom, dziewczynkom lepsze wzorce.
Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.
Książkę możesz kupić TUTAJ.
2. Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn – Caroline Criado Perez
“Niewidzialne kobiety” to książka obowiązkowa dla każdego, kto twierdzi, że mamy całkowitą równość kobiet i mężczyzn. Autorka przywołuje setki badań, które podsumowują, że większość dóbr i usług jest zaprojektowana pod mężczyzn. Stąd podtytuł książki.
Sposób zbierania danych wciąż tworzy świat, stworzony pod płeć męską. Od kwestii bezpieczeństwa i projektowania pasów samochodowych, które uwzględniają sylwetkę męską. Przez leki i bezpieczne dawki, sprawdzone jedynie dla mężczyzn, aż po normy obowiązujące w prawie pracy. Ta książka mówi o seksistowskim wymiarze świata i jest idealną odpowiedzią na przekonanie “Przecież jesteśmy równi” (często wynikające z wrażenia, że tak jest).
Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.
Książkę możesz kupić TUTAJ.
3. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie – Natalia de Barbaro
Natalia de Barbaro ogromnie mnie wzruszyła w swojej książce „Czuła przewodniczka”. Rzadko kiedy poruszają mnie książki, ale Natalia de Barbaro dotknęła bardzo wrażliwego kawałka mnie. Autorka opowiada o różnych postaciach, które my kobiety mamy w sobie. Takie, którym dajemy czasem przejąć dowodzenie nad naszymi pragnieniami, zachowaniami czy słowami. Mówi o postaci dzikiej dziewczynki, ofiary oraz królowej lodu. Każda z nas ma je w sobie. Natalia w piękny i barwny sposób opisuje drogę do swojego wnętrza. Drogę do zroazumienia siebie i życia w zgodzie ze sobą.
To książka obowiązkowa dla kobiet. Pomaga zrozumieć swoje emocje, żyć po swojemu i według swoich pragnień, zamiast spełniać oczekiwania innych. To w końcu pięknie zilustrowana książka z cudowna okładką – prawdziwa przyjemność dla oka.
Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.
Książkę możesz kupić TUTAJ.
4. Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat – Melinda Gates
Książka Melindy Gates to zapis jej doświadczeń w walce o równouprawnienie kobiet. Książka ta jest wyjątkowa, bo Melinda Gates działa w obszarze Fundacji razem ze swoim mężem. Jej aktywizm przejawia się w dbaniu o dobro kobiet w najuboższych regionach świata. Problemy kobiet w rozwijających się krajach różnią się od tego, czego doświadczają kobiety w krajach rozwiniętych. Brak wody pitnej i jedzenia. Brak dostępu edukacji. Małżeństwa nawet 5-letnich dziewczynek. Zerowy dostęp do antykoncepcji i sposobów na planowanie rodziny. Ciężko sobie wyobrazić taką rzeczywistość w 21 wieku.
Dlatego książka Melindy jest ważna. Pozwala nam wyjść z bańki, w której żyjemy. Zobaczyć, jakie problemy ma kobieta żyjąca w zupełnie innej kulturze. A ta świadomość jest pierwszym krokiem do zmiany.
Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.
Książkę możesz kupić TUTAJ.
5. Portrety kobiet niezwykłych – Stefania Lazar
Nie przepadam za książkami historycznymi. Jednak biograficzne dzieło Stefanii Lazar odnosi się do historii w fascynujący sposób. Opisuje życie 10 kobiet, które żyły na przestrzeni wieków. Kobiet, które były na swój sposób niewykłe. Rozkochiwały w sobie mężczyzn, pojawiały się na płótnach malarzy i dochodziły do władzy. Portety kobiet niezwykłych to wciagający opis życia kobiet sprzed lat – z intrygami, romansami i morderstwami w tle.
Nie mogłam się od tej książki oderwać. Książka zawiera też zbiór rękodzieł z uwiecznionymi kobietami. Uwielbiam książki (zazwyczaj biografie), uzupełnione o zdjęcia. Możesz sobie wręcz wyobrazić, że cofasz się w czasie i obserwujesz życie sportretowanych kobiet. Książka jest o tyle niezwykła, że kobiety wieki temu sprowadzane były do roli matki, żony lub kochanki. Opisane postacie przełamywały jednak te tendencje. Rządziły zza pleców swoich wybranków. Usuwały niewygodnych ludzi ze swojego otoczenia. Były wśród nich nawet prekursorki feminizmu.
Książkę możesz kupić TUTAJ.
6. Siła – Naomi Alderman
Byłam zafascynowana powieścią Naomi Alderman. Autorka maluje wizję świata, w którym kobiety zdobywają siłę. Jednym dotknięciem mogą zabijać, wywoływać wojny i zadawać ból. Wizja świata jest nieco przerysowana. Jednak taka katastroficzna rzeczywistość jest bliska moim powieściowym preferencjom, więc bardzo mi się spodobała. Ta książka jest po prostu inna. Zazwyczaj to mężczyźni w powieściach zdobywają nadludzką siłę i zdolności.
Naomi Alderman daje tę siłę kobietą, co czyni też książkę feministycznym manifestem. Czytało się ją z przyjemnością i narastającą ciekawością. Lubię książki futurystyczne, a ta niewątpliwie taka jest. Dobry cytat, który podsumowuje lekturę, znalazłam na portalu Lubimyczytac.pl: To nie tylko opowieść o tym, co by było, gdyby władza trafiła w ręce kobiet. “Siła” z bezkompromisową śmiałością pokazuje świat, w którym obecnie żyjemy. Po lekturze książki zastanawiałam się. Jakby wyglądał świat i nasze życie, gdybyśmy żyli w matriarchacie?
Książkę możesz kupić TUTAJ.
Powyższa lista jest subiektywna. Zakładam, że na rynku jest sporo książek, których jeszcze nie czytałam. Jako feministka, uważam, że bardzo ważne jest poszerzanie wiedzy o kobietach. Po pierwsze w kontekście emocjonalnym – żeby zrozumieć co się z nami dzieje oraz jak na nasze przekonania, wartości i postrzeganie świata wpływa kultura, w której zostaliśmy wszyscy wychowani.
Wybitnie ważne jest także pogłębianie wiedzy o nierównościach między kobietami a mężczyznami. Książka “Niewidzialne kobiety” czarno na białym udowadnia, że świat został zaprojektowany pod mężczyzn. Przed nami na pewno wiele zmian. Mam szczerą nadzieję, że zmiany te będą szły ze zmianą przekonań: zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Czy jesteś w stanie polecić książki z tej kategorii? Daj znać w komentarzu! Inspirujmy się nawzajem.
W tekście znajdują się reklamowe linki afiliacyjne. To znaczy, że jeśli dokonasz zakupu po kliknięciu w podany link, dostanę od Twojej transakcji drobną kwotę. Dziękuję za wsparcie!