Minimalizm. Żyj godnie z filozofią minimalistyczną - Lao Babauta

minimalizm lao babauta

Moja ocena

3/5

Moja opinia

Minimalizm to koncepcja życia, którą ostatnio intensywnie zgłębiam. Nagrałam nawet o niej odcinek podcastu. Postanowiłam sięgnąć po lekturę Lao Babauta, bo jest on dość ikoniczny w świecie rozwoju osobistego. Wcześniej napisał książkę „Nawyki zen”, która jest świetna. Miałam spore oczekiwania co do tej książki. Z jednej strony, spełniła te oczekiwania, a z drugiej nie do końca…

„Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczna” nazwałabym action-book`iem, czyli taką długa listą konkretnych kroków do wdrożenia w obszarze minimalizmu. To jest w tej książce świetne – pokazanie co robić, żeby rozpocząć swoją przygodę z minimalizmem. To, czego mi w tej książce brakuje to głębszego wejścia w temat minimalizmu poza przedmiotami fizycznymi. Minimalizm to nie tylko rzeczy, a mam wrażenie, że autor skupił się głównie na tym. Niektóre z porad Lao Babauty są dość radykalne i nie do końca się z nim zawsze zgadzałam, ale ogólnie oceniając, książka jest naprawdę fajna, zwłaszcza dla osób początkujących w obszarze minimalizmu.

Ulubione cytaty z książki

Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy. Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz.

Zbyt wielu ludzi wydaje pieniądze, których nie zarobili, na rzeczy, których nie potrzebują, by zaimponować ludziom, których nie lubią.

Skorzystaj z linków afiliacyjnych