Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie – Martin Seligman

Optymizmu można się nauczyć martin seligman
  • Popularnonaukowa
  • Psychologia

Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie – Martin Seligman

Moja ocena:
4/5

Książka ojca psychologii pozytywnej Martina Seligmana świetnie wyjaśnia kwestię pesymizmu, optymizmu oraz wpływu tych postaw na życie, radzenie sobie z trudnościami i rozwój depresji. U podłoża tej książki leżą badania Seligmana i jego zespołu nad wyuczoną bezradnością, z których też powstało ukucie stylów wyjaśniania. Książka w pierwszej części rzuca światło na teoretyczne, naukowe podstawy teorii stylów wyjaśniania. W książce znajduje się również test, który pozwala czytelnikowi poznać jego styl wyjaśniania tego, co go spotyka. To niebywała wartość tej książki! Ostatnia część książki to sposoby na to, jak nauczyć się być optymistą. Wyciągnęłam z książki Seligmana bardzo dużo wartości i wiedzy psychologicznej. Jednak powiedzieć trzeba, że momentami czuć, że pierwsza wersja książka pochodzi z lat 90. Nie za dobrze się zestarzała pod kątem podejścia do kobiet lub stereotypów.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • A zatem głębokie kryzysy, których doświadczamy w dzieciństwie, mogą wytworzyć w naszej psychice pewien szablon, za pomocą którego, jak za pomocą foremki do ciastek, produkujemy przez resztę życia identyczne wyjaśnienia nowych kryzysów.

  • (...) uwagi krytyczne wygłaszane przez dorosłych, kiedy dziecku coś się nie uda. I w tym przypadku, podobnie jak w przypadku rozmów rodziców, dziecko słucha uważnie i jeśli uwagi te wskazują na przyczyny stałe i o zasięgu ogólnym — na przykład: „Jesteś głupi(a)", „Jesteś do niczego" — to na ich podstawie tworzy sobie obraz własnej osoby. Jeśli natomiast jako przyczyny niepowodzeń podaje się zjawiska krótkotrwałe i o ograniczonym zasięgu — w rodzaju: „Nie bardzo się starałeś", „To są zagadki dla szóstoklasistów" — to postrzega ono problemy jako rozwiązywalne i o zasięgu ograniczonym.

Shopping Cart