Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie - Charles Duhigg

sila nawyku charles duhigg

Moja ocena

5/5

Moja opinia

Książka Charlesa Duhigga to klasyk i must-have w obszarze nawyków. To ta książka jako pierwsza zainspirowała mnie do budowania dobrych nawyków i pozbywania się tych złych. Autor w prosty, obrazowy sposób tłumaczy jak działa tzw. pętla nawyku, podpowiada przykłady, jak można zastępować poszczególne elementy pętli i jak wdrożyć je w życie, żeby z nami zostały. W „Sile nawyku” przywołana jest szeroka bibliografia oraz badania o tym, jak działa mózg oraz jak można poprzez nawyki kształtować nasze zachowania.

To, co jest świetne, to fakt, że Duhigg nie opisuje jedynie kawałka obszaru nawyków, czyli nawyków pojedynczego człowieka, jednostki. W kompleksowy sposób podchodzi on do tematu: omawia nawyki w kontekście organizacji oraz społeczeństwa. Udowadania, że reklamodawcy, pracodqawcy wykorzystują nawyki człowieka jako mechanizm uzyskiwania pewnych korzyści. Książka ta daje naprawdę dużo wiedzy na temat nawyków i jest lekturą obowiązkową dla każdego, kton chce zacząć świadomie budować nawyki w swoim życiu.

Ulubione cytaty z książki

Jeśli wierzysz, że możesz się zmienić – jeśli uczynisz z tego nawyk – zmiana staje się realna. I na tym właśnie polega prawdziwa siła nawyków: wiedza, że twoje nawyki są takie, jakie sobie wybierasz.

Dowody są jednoznaczne: jeżeli chcesz zmienić nawyk, musisz znaleźć alternatywny zwyczaj, a twoje szanse na sukces gwałtownie wzrosną, jeśli zaangażujesz się w zmianę, będąc członkiem grupy.

Skorzystaj z linków afiliacyjnych