atomowe nawyki james clear
  • Nawyki
  • Rozwój osobisty

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear

Moja ocena:
5/5

Książka Jamesa Cleara to moja ulubiona pozycja o budowaniu nawyków. James Clear to zresztą jeden z moich ulubionych autorów, piszących o nawykach, budowaniu tożsamości i wprowadzaniu zmiany do życia. „Atomowe nawyki”, jak sama nazwa wskazuje, skupiaja się na małych, stopniowych działaniach, które skumulowane dają ogromny efekt. Koncepcja zaprezentowana przez Jamesa jest łatwa we wdrożeniu – wystarczy zacząć od „atomowych” nawyków, a one pociągną za sobą lawinę ogromnych zmian.

James Clear ma bardzo przystępny, lekki sposób pisania. Widać to nie tylko w książce, ale też w jego licznych artykułach blogowych. Tę pozycję mogę polecić każdemu, kto chce zacząć przygodę z budowaniem nawyków, ale też wprawionym w boju, którzy chcą poznać koncepcję „małych kroków” i „małych zwycięstw”. Polecam całym sercem.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Na czym polega różnica między systemami a celami? W celach chodzi o efekty, jakie chcesz osiągnąć. W systemie chodzi zaś o procesy, które do tych efektów prowadzą.

  • Sens wyznaczenia celów polega na wygraniu gry. Sens budowania systemów polega na jej kontynuowaniu. Prawdziwe długofalowe myślenie to myślenie mniej bazujące na celach. Nie chodzi o pojedyncze osiągnięcie. Ale o cykl nieustannego doskonalenia i ciągłego rozwoju. Ostatecznie okazuje się, że to twoje zaangażowanie w process będzie decydowało o postępach.

  • Sukces jest pokłosiem codziennych nawyków, a nie jednorazowych, doniosłych życiowych przemian.

  • Z tego doświadczenia zaczerpnąłem bardzo ważna lekcję: na pozór drobne i nieistotne zmiany kumulują się i z upływem lat dają wyjątkowe efekty, jeśli będziesz się ich konsekwentnie trzymał. Wszyscy napotykamy komplikacje, ale w dłuższej perspektywie jakość naszego życia często zależy od jakości nawyków. Pozostając przy swoich nawykach. zawsze będziesz osiągał te same rezultaty. Ale przy lepszych przyzwyczajeniach wszystko jest możliwe.

  • Rezultaty są tym, co otrzymujesz. Procesy są tym, co robisz. Tożsamość jest tym, w co wierzysz.

Shopping Cart