Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem - Nassim Nicholas Taleb

i-czarny-labedz-nassim-nicholas-taleb

Moja ocena

5/5

Moja opinia

„Czarny Łabędź” był dla mnie ksiązką świetną. Merytoryczną, pełną głębokiej analizy i argumentów opartych na badaniach. Wszystkie badanie były podlinkowane, a autor w książce wyciągał z nich esencję. Autor opowiada o istocie Czarnych Łabędzi – pozytywnych i negatywnych nieprzewidywalnych zdarzeń, które mają ogromny wpływ na życie.  

Autor w humorystyczny acz rzetelny sposób tłumaczy, dlaczego widzimy świat jako coś, co możemy zrozumieć i przewidzieć nadchodzące zjawiska. Taleb pochyla się nad mechanizmami psychologicznymi, które stoją za pewnością siebie ludzi – błędzie narracji, efekcie potwierdzenia czy zniekształceniu milczących dowodów. W książce pojawia się podział na System 1 i System 2 naszego mózgu, który opisany jest szeroko przez Daniela Kahnemana w „Pułapkach myślenia.” Co bardzo ciekawe, w wydaniu książki z 2010 roku, Taleb pisze o tym, że przewiduje, że niedługo na świecie pojawi się tajemniczy wirus. Szach mat roku 2020 🙂

Ulubione cytaty z książki

Największą powierzchnię kory mózgowej mają ludzie, dalej znajduje się kadra zarządzająca banków, delfiny i nasi kuzyni, małpy człekokształtne.

Czasem zdumiewa mnie, że ludzie mogą mieć zły dzień albo wpaść w złość dlatego, że dostali niesmaczny posiłek albo zimną kawę, dlatego, że ktoś im odmówił albo potraktował ich nieuprzejmie. (…) Szybko zapominamy, że już sam fakt naszego istnienia jest niezwykle szczęśliwym przypadkiem, zdarzeniem o bardzo niskim prawdopodobieństwie, ogromnym łutem szczęścia. (…) Więc przestańcie narzekać na drobiazgi. Nie zachowujcie się jak niewdzięcznik, który dostał w prezencie zamek, ale martwi się pleśnią w łazience. Przestańcie zaglądać darowanemu koniu w zęby – pamiętajcie, że jesteście Czarnymi Łabędziami. 

To, że uciekł wam pociąg, jest przykre tylko wtedy, gdy biegliście, żeby na niego zdążyć! Na tej samej zasadzie niespełnianie oczekiwań innych jest bolesne tylko wtedy, gdy wam na tym zależy.

Bądźcie głupi, ale tylko w drobnych kwestiach. Wystrzegajcie się prognoz dotyczących ważnych spraw, które mogą wpłynąć na waszą przyszłość. Nie słuchajcie prognostów ekonomicznych ani wizjonerów z dziedziny nauk społecznych. Nie oceniajcie prognoz pod kątem ich wiarygodności, tylko zastanówcie się, jakie szkody mogą wyrządzić. Bądźcie przygotowani na wszystkie możliwości.

Skorzystaj z linków afiliacyjnych