• Reportaż

Czego najbardziej żałują umierający – Bronnie Ware

Moja ocena:
4/5

Reportaż Bronnie Ware daje sporo do myślenia. Spędziła ona sporo lat swojego życia opiekując się umierającymi w hospicjach i ich domach. Na podstawie rozmów ze swoimi pacjentami zdefiniowała 5 rzeczy, których najbardziej żałują umierający.

Nie będe spoilowała jakie to są rzeczy (chociaż totalnie nie są to rzeczy), bo trzeba książkę przeczytać samodzielnie. Mnie naprawdę poruszyła i spowodowała, że spojrzałam na swoje życie pod kątem tego, co jest dla mnie ważne i na co poświęcam czas oraz uwagę. Po lekturze poczyniłam pewne zmiany. Naprawdę dobra książka. Historie pacjentów Bronnie przeplatają się z jej osobistymi przemyśleniami i perypetiami, więc całość czyta się dość wartko.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Czasami trzeba się cofnąć, żeby skoczyć. Pieniądze to nieporozumienie. Ludzie latami robią ze względu na nie coś, co im nie sprawia satysfakcji, bo się boją, że jeśli będą robić to, co lubią, zarobią za mało. A często bywa wręcz odwrotnie. Jeśli kochasz to, czym się zajmujesz, pieniądze same do ciebie przyjdą, bo jestes bardziej zaangażowana i szczęśliwsza. Oczywiście wymaga to czasu: trzeba zacząć myśleć inaczej i przestać kombinować, jak tu zarobić.

  • To, czy jest się szczęśliwym, to kwestia świadomego wyboru. Staram sie go dokonywać codziennie. Czasem mi sie nie udaje. Ale zamiast myślec o tym, co jest nie tak, codziennie usiłuję dostrzegać dobrodziejstwa i cieszyć się chwilą na tyle, ile się da. Możemy wybierać, na czym chcemy się skupić. Ja staram się widzieć pozytywy.

  • Choroba niewątpliwie poskramia ego. A kiedy się umiera, godność staje się przeszłością. Człowiek nieuchronnie godzi się z tym, że ktoś inny podciera mu tyłek, bo jest zbyt chory żeby się przejmować takimi drobiazgami.

  • Człowiek wielu rzeczy nie mówi dlatego, że jest zbyt dumny, z lenistwa albo ze strachu przed odwetem albo upokorzeniem. Szczerość często wymaga odwagi…

  • Nieważne , ilu ludzi masz wokół siebie. Jeśli nie ma wśród nich nikogo, kto by cię rozumiał i akceptował takim, jaki jesteś, możesz się czuć boleśnie samotny. To coś innego niż bycie samemu. (…) Ktoś, kto jest sam, może być samotny, ale może być szczęśliwy. Samotność to tęsknota za kimś, kto nas zrozumie. Czasami jedno wiąże się z drugim, ale nie zawsze.

  • W końcu każdy z nas cierpi z tego samego powodu- dlatego, że chce być kochany, akceptowany i rozumiany. Jedynym sposobem, żeby ruszyć do przodu jest znalezienie w sobie współczucia- współczucia i cierpliwości.

  • Tak długo snujemy plany i tak często to, czy jesteśmy szczęśliwi zależy od czegoś, co dopiero będzie. Zakładamy, że mamy mnóstwo czasu. A tak naprawdę mamy tylko ten dzień, który trwa.

  • Sukces to raczej odwaga, żeby być sobą, niezależnie od wszystkiego.

Shopping Cart