Człowiek w poszukiwaniu sensu - Viktor E. Frankl

Człowiek w poszukiwaniu sensu

Moja ocena

5/5

Moja opinia

Długo nie mogłam się wziąć za lekturę „Człowieka w poszukiwaniu sensu”. Wiedziałam, że to będzie trudna książka. Nie wiedziałam jednak, że będzie tak pełna nadziei i optymizmu. Viktor Frankl opisał swój 5-letni pobyt w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, ale zrobił to od zupełnie innej perspektywy niż pozostałe biografie czy eseje o tej tematyce. Viktor Frank był psychoterapeutą i psychiatrą i opisał swoje doświadczenia z punktu widzenia przeżyć wewnętrznych. To fascynujące obserwować to, co działo sie w jego głowie.

Jeszcze bardziej fascynująca jest postawa Frankla. Za jeden z powodów tego, że przeżył obozy koncentracyjne, uznaje to, że starał się w każdym doświadczeniu, każdego dnia szukać sensu. Starał się szukać nadziei, światła w tunelu, jednej dobrej rzeczy, na której mógł się skupić. Pomogło mu to przetrwać, a nam daje piekny obraz „Człowieka w poszukwaniu sensu”. Ta lektura jest trudną lekturą, ale bardzo ważną. Frankl pokazuje na swoim przykładzie, jak ogromne znaczenie naszemu życiu daje poczucie sensu, poczucie celu. Na kanwie swoich doświadczeń stworzył też nowy nurt w psychiterapii: logoterapię, czyli terapię skupioną na poczucie sensu. To książka dla każdego, niezależnie czy mierzy się z poszukiwaniem sensu w życiu, czy już go znalazł.

Ulubione cytaty z książki

Jeżeli natomiast można uniknąć cierpienia, sensowny działaniem będzie usunąć jego przyczynę, ponieważ przyjmowanie cierpienia, które nie jest konieczne, to raczej masochizm, a nie heroizm.
Zgodnie z teorią logoterapii człowiek może odnaleźć sens na trzy sposoby. Pierwsza drogą wiedzie przez tworzenie dzieła i spełnianie czynu, druga – przez doświadczenie czegoś lub spotkanie kogoś. Najważniejsza jest jednak trzecia drogą poszukiwania sensu; nawet najbardziej bezbronna ofiara beznadziejnej sytuacji, stojąca w obliczu losu, którego nie można zmienić, może wznieść się ponad siebie, przerosnąć siebie i tym samym stać się innym człowiekiem. Ktoś taki może przemienić osobistą tragedię w triumf.

Skorzystaj z linków afiliacyjnych