cztery umowy Don Miguel Ruiz
  • Filozofia
  • Rozwój osobisty

Cztery umowy. Droga do wolności osobistej – Don Miguel Ruiz

Moja ocena:
5/5

Cudowna książka, poruszająca temat wolności osobistej, rozumianej jako życie w zgodzie ze swoimi wartościami. Tytułowe cztery umowy, to umowy, które warto zawrzeć ze sobą, a które pozwalaja uwolnić się od narzuconych nam, cudzych oczekiwań, przekonań, wartości i poglądów. Książka opiera się o teorię “snu”, w trochę ezoterycznym ujęciu. Tłumacząc to jednak na język psychologiczny, autor zachęca do refleksji nad przekonaniami, które ukształtowaliśmy w dzieciństwie, w młodości, a które mogą nie być zgodne z tym, co czujemy, jak chcemy żyć i co uważamy za słuszne. Cztery umowy, które autor zachęca zawrzeć ze sobą to: szanuj swoje słowo, nie bierz niczego do siebie, nie zakładaj niczego z góry i rób wszystko, najlepiej jak potrafisz. Warto sięgnąć po lekturę, żeby w te cztery umowy się zagłębić i ocenić, czy chcesz również w swoim życiu je ze sobą “podpisać”.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Zakładamy, że każdy widzi życie w taki sposób, w jaki my je widzimy. Zakładamy, że inni myślą tak, jak myślimy my, czują to, co mu czujemy, osądzają, tak jak my osądzamy, i wykorzystuja ludzi tak jak my. Jest to najważniejsze ludzkie założenie. Z jego właśnie powodu boimy się być sobą wobec innych. Przyjmujemy, że wszyscy będą nas osądzać, krzywdzić, wykorzystywać i obwiniać, tak jak my czynimy sami ze sobą. Dlatego zanim inni mają szansę nas odrzucić, czym prędzej sami siebie odrzucamy.

  • Każdego dnia budzimy się z określoną ilością fizycznej, psychicznej i duchowej energii, którą wydatkujemy w ciągu dnia. Jeśli pozwolimy emocjom, by wyzuły nas z energii, nie odnajdziemy w sobie sił na odmianę naszego życia ani na danie czegokolwiek innego.

  • Szanowanie swojego słowa to po prostu prawidłowe wydatkowanie energii, co oznacza spozytkowanie jej na korzyść prawdy i miłosci do samego siebie.

  • Ilekroć słyszymy czyjąś opinię i zaczynamy w nią wierzyć, zawieramy umowę, która staje się częścią naszego systemu wierzeń i wartości.

Shopping Cart