• Marketing

Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować – Chip Heath, Dan Heath

Moja ocena:
4/5

Uwielbiam książki braci Chipa i Dana Heath. Jednym z powódów jest to, że ich książki mają zgrabne i treściwe podsumowania po każdym rozdziale. To bezcenne, jeśli chcemy sobie robić notatki. Mają też swobodę pisania, dzięki czemu nawet wywody naukowe przyswaja się z łatwością.

Bracia Heath pochylają się nad koncepcją tworzenia ważnych, decydujących momentów. Takich, które mają znaczenie zarówno w marketingu, jak i w relacjach i życiu codziennym. Według nich taki moment musi cechować się: rangą, wglądem, dumą i bliskością. Bez spoilerów – naprawdę zachęcam do czytania, zwłaszcza jak komuś zależy na budowaniu społeczności, wzbogacaniu relacji z ludźmi czy wyróżniających się kampaniach marketingowych. Must-read dla marketingowców.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Poczucie nowości zdaje się spowalniać upływ czasu. Właśnie dlatego mamy wrażenie, że czas tym szybciej płynie, im jesteśmy starsi.

  • Psychologowie nazywają to samoświadomością – umiejętnością dojrzałego spojrzenia na własne zdolności i motywacje. Samoświadomość niesie dla nas wiele pozytywnych skutków, począwszy od dobrych relacji z ludźmi, a skończywszy na silnym poczuciu sensu życia. Samoświadomośc i dobre samopoczucie psychiczne zawsze idą w parze.

  • Samopoznanie nie jest efektem wnikliwego przyglądania się temu, co się dzieje w naszych głowach. Wyniki badań jasno pokazują, że ciągłe analizowanie własnych myśli i uczuć nie jest skuteczną metodą samopoznania i nie prowadzi do prawdziwego zrozumienia siebie. Zdecydowanie bardziej owocne jest studiowanie własnych zachowań.

  • Odkrywanie tego, kim jesteśmy, czego chcemy i do czego jesteśmy zdolni, to zadania na całe życie. Spójrzmy prawdzie w oczy: z reguły stajemy się dorośli – mamy rodziny, domy i stałe posady – na długo przed prawdziwym zrozumieniem siebie. Dlaczego przejawiamy skłonność do pewnych reakacji? Jakie nieuświadomione uczucia i instynkty wpływają na nasze życie? Dlaczego otaczamy się określonym gronem znajomych i pociagają nas konkretne typy kochanków? Poznawanie siebie to długi i powolny proces. Jednym z niewielu sposobów na jego przyspieszenie – częstsze doświadczanie przebłysków samoświadomości – jest przekraczanie własnych granic.

  • Wszyscy uwielbiamy kamienie milowe. Pragnienie zdobywania kamieni milowych prowokuje nas do podjęcia ostatecznego wysiłku, który tylko pozornie jest ponad nasze siły. Żeby ukończyć maraton w czasie poniżej 4 godzin, ostatnie 500 biegniesz sprintem. Żeby zrobić 10 000 kroków, przemierzasz obsesyjnie długość i szerokość sypialni.

  • Sukces to efekt niestrudzonego parcia do linii mety. Kamienie milowe skłaniają nas do tego finalnego wysiłku, ponieważ (a) są w naszym zasięgu i (b) wybraliśmy je właśnie dlatego, że opłaca sie po nie sięgnąć. Pomnażając kamienie milowe, przekształcamy długi, monotonny wyścig w rajd z wieloma pośrednimi liniami mety. Przecięcie każdej z nich napawa nas dumą i daje siłę do dalszego biegu.

Shopping Cart