Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji - Miłosz Brzeziński

glaskologia-milosz-brzezinski

Moja ocena

5/5

Moja opinia

„Głaskologia” Miłosza Brzezińskiego to jedna z najlepszych książek na temat motywacji, jaką czytałam. Miłosz pisze o motywacji pozytywnej – nastawionej na informację zwrotną i wyrazy uznania komunikowane innym. Miłosz pisze cudownym językiem, lekkim, humorystycznym, bogatym w analogie i przykłady. Przytacza w książce mnóstwo badań, potwierdzających jego tezę, że pozytywna motywacja działa na ludzi najlepiej.

„Głaskologia” mieści się w nurcie psychologii pozytywnej – mówi o tym, jak motywować samych siebie i innych, żeby chciało nam się działać. Porusza też temat jako nauki na błędach jako cennego źródła motywacji, dzieli motywację na emocjonalną i merytoryczną i podrzuca naprawdę sporo konkretnych sposobów na to, jak wyrażać słowa uznania i jak pytaniami motywować innych do działania. Naprawdę cudowna książka.

Ulubione cytaty z książki

W Polsce brakuje przekonania, że porażka to cenne doświadczenie i uznanie dla tych, co podejmują odważne decyzje, licząc się z porażką. Za to mamy spychologię i mnożenie przeszkód, uciekanie w przepisy i paragrafy.

4 zasady wspierające tworzenie kultury uczącej się i przy okazji automotywacyjnej:

  1. Pytaj, zamiast mówić, co robić.
  2. Rozmawiaj, rozwiewaj wątpliwości, zamiast wymuszać.
  3. Trop przyczyny z pasją młodego detektywa, zamiast szukać winnych i wyznaczać kary.
  4. Twórz zabezpieczenia na następny raz, zamiast zapominać o tym, co się stało.

Wsparcie jest tym, co możesz dać zawsze. Nawet wtedy, jeśli sam niczego nie masz.

Badania pokazują, że bardziej opłaca się być altruistą. Opłaca się ufać ludziom. Bardziej niż nie ufać. Nie ufając, nie dajesz się wykorzystywać, ale i tracisz wiele okazji. Ufając, sprawdzasz okazje, uczysz się, ale od czasu do czasy również się wywracasz.

Sens jest świetnym źródłem motywacji, pozwalającym nie tylko osiągać efekty ponadprzeciętne, ale i wytrwać w sytuacjach trudnych. Krótko mówiąc – człowiek wiele zniesie, jeśli widzi w tym jakiś większy sens.

Skorzystaj z linków afiliacyjnych