jak myslec nie uzywajac mozgu
  • Produktywność

Jak myśleć, nie używając mózgu – Annie Murphy Paul

Moja ocena:
5/5

Kiedy po raz pierwszy przeczytałam o tej książce, pomyślałam, że tytuł jest naprawdę dobrym clickbaitem.

Nie spodziewałam się jednak, że książka tak dobrze dowiezie obietnicę. Może nam się wydawać, że używamy tylko naszego mózgu do przeprowadzania procesów myślowych, podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, wpadania na nowe pomysły. Nic bardziej mylnego. Wspieramy nasze myślenie przez aplikacje, komputery, nawet smartfony, które bywają nie tylko przedłużeniem naszego umysłu, ale też ręki.

Właśnie ta koncepcja przedłużania umysłu lub rozszerzania umysłu, jak w książce pisze o niej autorka Annie Murphy Paul, tak bardzo mnie zafascynowała. Zaczęłam o tym myśleć i stawało sie to dla mnie coraz bardziej oczywiste. Nie możemy traktować mózgu jako organu zamkniętego w naszej głowie, który samodzielnie przeprowadza operacje, procesy i wszelkie zabiegi umysłowe. Ten mózg nigdy nie działa sam.

“Rozszerza się” za pomocą innych ludzi, przestrzeni oraz naszego ciała. To fascynujące i dające wiele perspektyw na odciążanie naszego mózgu. Serdecznie polecam lekturę każdemu, kto interesuje się efektywną nauką, pracą oraz chce dbać o swój mózg!

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Mózg dobrze sobie radzi z odbieraniem sygnałów od ciała i poruszaniem nim, orientowaniem się w przestrzeni oraz nawiązywaniem relacji z ludźmi. Gorzej mu idzie z rygorystycznym rozumowaniem logicznym, odwtarzaniem z pamięci skomplikowanych ciągów informacji i rozumieniem pojęć abstrakcyjnych sprzecznych z intuicją.

  • Myslenie zachodzi nie tylko w czaszce, ale też na zewnątrz. Jest dynamicznym procesem tworzenia i przekształcania reprezentacji mentalnych, wykorzystującym zasoby znajdujące się poza mózgiem

  • Aktywność o niskim stopniu intensywności i pobudzeniu fizjologicznym wzmacnia zdolności poznawcze

  • Ewolucja spowodowała, że nasz mozg, zdolności poznawcze dostrajają sie do warunków panujących na zewnątrz

  • W ciągu od 20 do 60 sekund po kontakcie z przyrodą, nasze tętno i ciśnienie krwi spada, oddech staje sie bardziej miarowy, a mózg wykazuje aktywność typową dla momentów wypoczynku. Rzadziej mrugamy, co wskazuje na mniejsze obciążenie poznawcze. Oglądanie zdjęć przyrody stymuluje ośrodek nagrody, odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności.

  • Odpowiednio prowadzona dyskusja pomaga podejmować lepsze decyzje, pogłębia wiedzę uczestników i wskazuje drogę do najbardziej pomysłowych rozwiązań. Wynika to z tego, że w czasie dyskusji przyglądamy się swoim argumentom, ale też tym podnoszym przez drugą stronę - taka obiektywna analiza niezmącona efektem potwierdzenia pozwala w pełni wykorzystać intelektualne zdolności.

  • Gdy słuchamy opowieści, nasze mózgi doświadczają opisywanych w niej wydarzeń, tak jakby przytrafiały się nam samym. Czytanie opisów stanów emocjonalnych bohaterów aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za generowanie emocji. Z kolei opisy dynamicznych scen akcji angazują kore ruchową.

Shopping Cart