Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu
  • Popularnonaukowa

Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu – Lisa Feldman Barrett

Moja ocena:
4/5

Czy kiedykolwiek zadajemy sobie pytanie: “jak powstają nasze emocje?”. Czy są one reakcjami zapisanymi gdzieś w mózgu, które zaczynamy czuć przy konkretnych okazjach. Autorka książki wysuwa nową teorię: według niej konstruujemy emocje w konkretnych sytuacjach, bazując na tym, jakie sygnały fizjologiczne daje nam ciało oraz w oparciu o to, co dzieje się wokół nas. Ta teoria podważa dotychczasowe myślenie, że wszyscy ludzie na świecie w ten sam sposób odczuwają gniew, radość czy zakłopotanie. Książka Lisy Feldman Barrett nie jest łatwa – sporo w niej fizjologii czy biochemii, jednak warto ją przeczytać, jeśli interesuje cię, jak działa ludzki mózg. Jestem bardzo ciekawa jak teoria “konstruowanej emocji” rozwinie się w przyszłości.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Słowo “uśmiech” nie istnieje nawet w języku łacińskim ani w starożytnej grece. Uśmiechanie się to wynalazek średniowieczny, a szeroki uśmiech odsłaniający zęby stał się popularny dopiero w XVII wieku, kiedy dentystryka stała się bardziej dostępna i przystępna cenowo.

  • Mózg działa jak naukowiec. Zawsze stawia masę prognoz, podobnie jak naukowiec stawia masę sprzecznych hipotez. Jak naukowiec, twój mózg uzywa wiedzy (doświadczenia z przeszłości), by oszacować, jak pewien możesz być, że każda prognoza jest prawdziwa. Nastepnie twój mózg testuje swoje prognozy poprzez porównywanie icj do wkładu sensorycznego nadchodzącego ze świata, podobnie jak naukowiec porównuje hipotezy do danych w eksperymencie. Jeżeli twój mózg stawia dobre prognozy, wkład ze świata potwierdza je. Jeśli nie: może zmienic prognozę lub selektywnie wybierać dane, które odpowiadaja prognozom.

  • Emocje nie są reakcjami na świat. Są twoimi konstrukcjami świata.

  • Emocje są znaczeniem. Wyjaśniają Twoje zmiany interoceptywne i odpowiadające im uczucia afektywne, w odniesieniu do sytuacji

  • Twoje ciało i twój umysł są ze sobą głęboko wewnętrznie powiązane. Interocepcja napędza Twoje działania. Kultura okablowuje twój mózg.

  • Najbardziej podstawową rzeczą, jaką możesz zrobić, by panować nad swoimi emocjami, jest utrzymywanie budżetu twojego ciała w dobrym stanie.

Shopping Cart