• Produktywność
  • Psychologia
  • Rozwój osobisty

Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć – Gary Keller, Jay Papasan

Moja ocena:
5/5

„Jedna rzecz” to jedna z pierwszych książek, która rozbudziła moją fascynację tematem rozwoju osobistego. Tematycznie jest dość podobny do „Esencjalisty” – opowiada o tym, jak ważne jest skupienie swojej uwagi, czasu i energii na ograniczonej liczbie sprawie. Najlepiej na jednej głównej rzeczy.

Gary Keller podważa mit wielozadaniowości i mówi o tym, co stoi na przeszkodzie osiągnięcia przez nas sukcesu. Konkluzja jest to, że nie wszystko jest tak samo ważne i musimy wybierać aktywności, zajęcia i projekty, które są najważniejsze. Koncepcja skupienia na jednej rzeczy jest bardzo bliska mojemu sercu, a ograniczanie swoich zobowiązań i priorytetów to jeden z najważniejszych kroków ku spokojnemu, satysfakcjonującemu i szczęśliwemu życiu. Naprawdę polecam tę książke. To must-read w obszarze rozwoju osobistego.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?

  • Sukces to robienie tego, co właściwe odpowiedniej chwili.

  • Nie wystarczy być pracowitym jak mrówka. Trzeba wiedzieć, w co tę pracowitość inwestować.

  • Tajemnica sukcesu tkwi w tym, by rozpocząć. Zaś by rozpocząć, trzeba podzielić duże, przytłaczające problemu na mniejsze, łatwiejsze do wykonania części i zacząć od pierwszej.

  • Właściwą formą tego rzeczownika jest liczba pojedyncza – p r i o r y t e t, a nie priorytety – i wywodzi się ono z czternastowiecznego łacińskiego słowa prior, oznaczającego „pierwszy”. Priorytetem było coś najważniejszego. Co ciekawe, forma w liczbie pojedynczej zachowała się (w języku angielskim) do XX wieku, po czym mowa potoczna zdegradowała znaczenie tego słowa do ogólniejszej postaci „czegoś, co jest ważne” – wówczas też pojawiła się liczba mnoga „priorytety”. Utrata pierwotnego znaczenia zapoczątkowała powstanie rozlicznych określeń, takich jak „żywotna kwestia”, „paląca sprawa” czy „sprawa o pierwszorzędnym znaczeniu”, które miały oddawać pierwotny wydźwięk tego określenia, ubierając je w słowa w rodzaju „najwyższy”, „główny”, „pierwszoplanowy” czy „najważniejszy”.

  • Ponieważ nauka nigdy się nie kończy, mistrzostwo w gruncie rzeczy oznacza bycie specjalistą w tym, co się już opanowało i czeladnikiem w tym, czego się jeszcze nie zna. Innymi słowy, jesteśmy mistrzami w tym, co za nami i uczniami w tym, co nas czeka. Właśnie dlatego postrzegam mistrzostwo jako drogę.

  • Dan Heath „kupił starego laptopa, odinstalował wszystkie przeglądarki i dla dobra sprawy usunął sterowniki do karty sieciowej”, a następnie brał tę przedpotopową maszyną do kawiarni, gdzie mógł pracować w ciszy i spokoju.

  • Aby ochronić jedno „tak”, trzeba tysiąc razy powiedzieć „nie”.

  • Wieczór zaplanuj tak, żeby wygospodarować osiem godzin na sen. Potężne silniki wymagają odpowiedniego chłodzenia i odpoczynku przed kolejnym startem – ty także.

Shopping Cart