• Nawyki
  • Rozwój osobisty

Klub 5 Rano . Szczęśliwy poranek zmienia wszystko – Robin Sharma

Moja ocena:
3/5

Mam mieszane uczucia do książki Robina Sharma. Z jednej strony podzielam w pełni miłość do porannych rutyn, rytuałów, które nadają życiu przewidywalność, nam sprawczość, pozwalają zredukować stres i żyć świadomie, intencjonalnie. Z drugiej zaś strony uważam, że ludzie mają różne chronotypy i mogą być najbardziej energetyczni, pobudzeni o różnych porach dnia. Biorąc to pod uwagę, ustalanie na sztywno dla wszystkich godziny 5:00 jako idealnego czasu na pobudkę jest trochę na wyrost. A mówienie, że wstawanie o 5:00 = sukces idzie już za daleko. Ja mogę wstawać przed 5:00, ale to wynika z tego, że taki mam chronotyp – jestem najbardziej pobudzona i produktywna rano. Nie każdy jednak tak ma. Nie lubię takiego przedstawiania uniwersalnych recept na sukces.

Nie do końca podobało mi się też ujęcie książki rozwojowej w fabularne ramy. Moja preferencja jest taka, żeby oddzielać beletrystykę od książek, które dostarczają wiedzy. Miałam wrażenie, że wskazówki w tej książce zawarte „gubiły” się w opowiedzianej historii. Ogólnie książka całkiem ok, ale zdecydowanie nie jest to must-read.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Większość ludzi nie może siebie znieść. Dlatego nigdy nie mogą być sami. W ciszy. Muszą bezustannie przebywać w towarzystwie, aby uciec przed uczuciem nienawiści do siebie z powodu straconych możliwości. W ten sposób pozbawiają się zachwytu i mądrości, które dają samotność i spokój.

  • [Geniusze] rozumieją, że każdego ranka budzimy się z ograniczonymi zasobami siły woli oraz umiejętności skupienia umysłowego. A zatem zamiast marnotrawić cenne zdolności na trywialne wybory, na przykład: co na siebie włożyć i co zjeść, upraszczają mnóstwo banalnych rzeczy, aby skoncentrować się na kilku ważnych działaniach.

  • Każda zmiana jest na początku trudna, nieporadna w trakcie, ale spektakularna na końcu.

  • Pamiętaj, że każdy profesjonalista był kiedyś amatorem, a każdy mistrz zaczynał jako początkujący. Zwykli ludzie mogą dokonywać niezwykłych rzeczy, jeśli wejdą im w krew odpowiednie nawyki.

  • Elitarni producenci i bohaterowie dnia codziennego rozumieją, że to, co robisz każdego dnia, ma o wiele większe znaczenie niż to, co robisz raz na jakiś czas.

  • Najmniejsze działanie jest zawsze warte więcej niż najwspanialsza intencja.

  • Każdy marzy o byciu legendą, dopóki nie nadejdzie czas, aby wykonać pracę, którą wykonują legendy.

Shopping Cart