Klub 5 Rano . Szczęśliwy poranek zmienia wszystko - Robin Sharma

Klub 5 Rano . Szczęśliwy poranek zmienia wszystko

Moja ocena

3/5

Moja opinia

Mam mieszane uczucia do książki Robina Sharma. Z jednej strony podzielam w pełni miłość do porannych rutyn, rytuałów, które nadają życiu przewidywalność, nam sprawczość, pozwalają zredukować stres i żyć świadomie, intencjonalnie. Z drugiej zaś strony uważam, że ludzie mają różne chronotypy i mogą być najbardziej energetyczni, pobudzeni o różnych porach dnia. Biorąc to pod uwagę, ustalanie na sztywno dla wszystkich godziny 5:00 jako idealnego czasu na pobudkę jest trochę na wyrost. A mówienie, że wstawanie o 5:00 = sukces idzie już za daleko. Ja lubię wstawać przed 5:00, ale ton wynika z tego, że taki mam chronotyp – jestem najbardziej pobudzona i produktywna rano. Nie każdy jednak tak ma. Nie lubię takiego przedstawiania uniwersalnych recept na sukces.

Nie do końca podobało mi się też ujęcie książki rozwojowej w fabularne ramy. Moja preferencja jest taka, żeby oddzielać beletrystykę od książek, które dostarczają wiedzy. Miałam wrażenie, że wskazówki w tej książce zawarte „gubiły” się w opowiedzianej historii. Ogólnie książka całkiem ok, ale zdecydowanie nie jest to must-read.

Ulubione cytaty z książki

Większość ludzi nie może siebie znieść. Dlatego nigdy nie mogą być sami. W ciszy. Muszą bezustannie przebywać w towarzystwie, aby uciec przed uczuciem nienawiści do siebie z powodu straconych możliwości. W ten sposób pozbawiają się zachwytu i mądrości, które dają samotność i spokój.

Skorzystaj z linków afiliacyjnych