metoda czarnej skrzynki matthew syed
  • Rozwój osobisty

Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o nauce na błędach – Matthew Syed

Moja ocena:
4/5

Matthew Syed porusza w swojej książce niezwykle fascynujący temat: skłonność ludzi do nauki na własnych błędach i przyznawanie się do popełniania błędów. Jak sam tytuł wskazuje – autor wychodzi od branży lotniczej, która de facto rozwija się dzięki analizie czarnych skrzynek z samolotów, które uległy katastrofom. Autor wskazuje, że my jako ludzie doświadczamy dysonansu poznawczego, przez co bywa, że niechętnie rozpamiętujemy porażki, a czasem się do nich w ogóle nie przyznajemy. Jednocześnie Syed pisze o tak wielu branżach, które mogłyby zyskać na wyciąganiu lekcji z błędów: jak na przykład medycyna. Jednocześnie autor podaje wiele sposobów na to, jak wyciągać lekcje z porażek oraz (co ciekawe!) jak przygotować się, zanim błędy sie pojawią. Niezwykle ciekawa lektura.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Gdy przedstawia się nam dowody przeczące naszym najgłębiej zakorzenionym przekonaniom, częściej przeformułowujemy znaczenie dowodów, niż zmienimy punkt widzenia. Wymyślamy nowe powody, usprawiedliwienia i wyjaśnienia. Czasami po prostu ignorujemy fakty.

  • Rządzenie państwami odbywa się w oparciu o opowieści, przeczucia, niesprawdzone ideologie i dane obserwacyjne, często zmanipulowane tak, żeby pasowały do sformułowanych wcześniej wniosków.

  • Chodzi o to, by budować systemy i kultury pozwalające organizacjom widzieć w błędach źródło wiedzy, a nie zagrożenia.

  • Filozof nauki Karl Popper napisał: "Prawdziwa ignorancja nie polega na braku wiedzy, lecz na odmowie jej zdobycia".

  • dopóki odruchowo reagujemy na porażkę, zakładając, że osoba, która miała z nią najwięcej wspólnego, musiała popełnić zaniedbanie albo umyślną szkodę, dopóty źródłem winy może być wszystko, a ludzie będą zatajali niepowodzenia, przewidując, że zostaną obwinieni. Tymczasem gdybyśmy widzieli w błędach okazję do nauki, mielibyśmy motywację, by dochodzić prawdy.

Shopping Cart