• Minimalizm
  • Rozwój osobisty

Minimalizm. Żyj godnie z filozofią minimalistyczną – Lao Babauta

Moja ocena:
3/5

Minimalizm to koncepcja życia, którą ostatnio intensywnie zgłębiam. Nagrałam nawet o niej odcinek podcastu. Postanowiłam sięgnąć po lekturę Lao Babauta, bo jest on dość ikoniczny w świecie rozwoju osobistego. Wcześniej napisał książkę „Nawyki zen”, która jest świetna. Miałam spore oczekiwania co do tej książki. Z jednej strony, spełniła te oczekiwania, a z drugiej nie do końca…

„Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczna” nazwałabym action-book`iem, czyli taką długa listą konkretnych kroków do wdrożenia w obszarze minimalizmu. To jest w tej książce świetne – pokazanie co robić, żeby rozpocząć swoją przygodę z minimalizmem. To, czego mi w tej książce brakuje to głębszego wejścia w temat minimalizmu poza przedmiotami fizycznymi. Minimalizm to nie tylko rzeczy, a mam wrażenie, że autor skupił się głównie na tym. Niektóre z porad Lao Babauty są dość radykalne i nie do końca się z nim zawsze zgadzałam, ale ogólnie oceniając, książka jest naprawdę fajna, zwłaszcza dla osób początkujących w obszarze minimalizmu.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy. Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz.

  • Twoim dzieciom o wiele bardziej potrzeba twojej obecności niż twoich prezentów.

  • Pamiętaj te dwie proste zasady: nie kupuj, jeżeli nie masz gotówki lub jeżeli nie ma absolutnej konieczności.

  • Zbyt wielu ludzi wydaje pieniądze, których nie zarobili, na rzeczy, których nie potrzebują, by zaimponować ludziom, których nie lubią.

  • Szczęście nasze bowiem jest proporcjonalne do ilości rzeczy, bez których możemy się obejść.

  • Mniej obaw, a więcej nadziei. Mniej jedzenia, a więcej przeżuwania. Mniej narzekania, więcej oddychania. Mniej gadania, więcej mówienia. Więcej kochania. Rób to, a wszystko, co dobre, będzie twoje. przysłowie szwedzkie.

Shopping Cart