Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat – Melinda Gates

  • Biografia
  • Kobiety

Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat – Melinda Gates

Moja ocena:
3/5

Książka Melindy Gates to zapis jej doświadczeń w walce o równouprawnienie kobiet. Książka ta jest wyjątkowa, bo Melinda Gates działa w obszarze Fundacji razem ze swoim mężem, a jej aktywizm przejawia się w dbaniu o dobro kobiet w najuboższych regionach świata. Problemy kobiet w rozwijających się krajach różnia się diametralnie od tego, czego doświadczamy my, kobiety w krajach rozwiniętych. Brak wody pitnej i jedzenia, niemożność edukacji, małżeństwa nawet 5-letnich dziewczynek, zerowy dostęp do antykoncepcji i sposobów na planowanie rodziny. Ciężko sobie wyobrazić taka rzeczywistość.

Dlatego książka Melindy jest ważna. Pozwala nam wyjść z bańki, w której żyjemy i zobaczyć jakie problemy ma kobieta, może w naszym wieku, żyjąca w zupełnie innej kulturze, na drugim końcu świata. Świadomość to pierwszy krok do zmiany.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Mądrość nie polega na gromadzeniu książkowej wiedzy czy zapamiętywanie faktów: to kwestia głębszego zrozumienia wielkich prawd.

  • Zmiana zaczyna sie wtedy, gdy ktos mówi „Nie!”.

  • Chcę by zrozumiały, że w uniwersalnym dążeniu do szczęścia, do rozwijania naszych talentów, do obdarowywania innych, do kochania i bycia kochanym – wszyscy jesteśmy tacy sami.

  • Płacimy za opiekę nad dzieckiem. Płacimy za gaz używany w kuchence. Płacimy fabryce za produkowanie jedzenia z mąki. Płacimy za wodę płynącą z kranu. Płacimy za posiłek podawany w restauracji. Płacimy za wypranie ubrań w pralni. Jeśli jednak kobieta robi to wszystko sama – opiekuje się dziećmi, rąbie drewno na opał, mieli ziarna na mąkę, przynosi wodę, gotuje posiłki i pierze ubrania – nikt jej za to nie płaci. Nikt tego nawet nie liczy, bo to „obowiązki domowe”, które są „bezpłatne”.

  • Właśnie te siły mogą zamienić relację hierarchiczną w równorzędną, a ich źródłem są kobiety, które dochodzą swoich praw. I właśnie dlatego powinny się nawzajem wspierać i motywować – nie po to, by zająć miejsce mężczyzn na szczycie hierarchii, lecz by wraz z nimi położyć tej hierarchii kres.

Shopping Cart