niewidzialne kobiety Caroline Criado Perez
  • Kobiety
  • Popularnonaukowa

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn – Caroline Criado Perez

Moja ocena:
5/5

“Niewidzialne kobiety” to książka obowiązkowa dla każdego, kto twierdzi, że mamy całkowitą równość kobiet i mężczyzn. Caroline Criado Perez przywołuje przykłady setek badań, które wprost podsumowują, że większość dóbr i usług jest zaprojektowana pod mężczyzn. Stąd podtytuł książki: sposób zbierania danych wciąż tworzy świat, stworzony pod mężczyzn. Od kwestii bezpieczeństwa i projektowania pasów samochodowych, które uwzględniają sylwetkę męską, przez leki i bezpieczne dawki, sprawdzone dla mężczyzn, aż po normy obowiązujące w prawie pracy. Ta książka ujawnia seksistowski wymiar świata i jest idealną odpowiedzią na przekonanie “Przecież jesteśmy równi” (często wynikające z wrażenia, że tak jest). Lektura obowiązkowa.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Mężczyźni mylą własny punkt widzenia z prawdą absolutną.

  • Wiek XVIII nazywamy oświeceniem i może rozszerzył "prawa człowieka", a właściwie mężczyzny, ale "zawęził prawa kobiet, którym odmówiono kontroli nad swoim dobytkiem oraz zarobkami, a także zamknięto drogę do wyższych studiów i szkoleń zawodowych".

  • Gdy kultura jest tak przychylna mężczyznom jak nasza, siłą rzeczy musi być uprzedzona wobec kobiet.

  • Oto paradoks bycia kobietą: fakt ten jest widoczny aż do bólu, gdy kobietę traktuje się jako płeć służebną, a zarazem niewidzialny, gdy zaczyna się to liczyć – gdy trzeba ją uwzględnić.

  • Na całym świecie kobiety wykonują trzykrotnie więcej nieodpłatnej pracy opiekuńczej niż mężczyźni. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego można ją podzielić na: dwa razy więcej opieki nad dziećmi oraz czterokrotnie więcej pracy związanej z utrzymaniem domu.

  • Ponad połowa z 5 milionów mieszkanek Bombaju nie ma w domu toalety, a bezpłątne toalety dla kobiet nie istnieją. Tymczasem darmowe pisuary dla mężczyzn liczy się w tysiącach.

  • Połowa ludności świata musi na co dzień borykać sięz wiszącą nad tym ciałem groźbą przemocy seksualnej. Cała ludzkość potrzebuje opieki, którą obecnie sprawują głownie i nieodpłatnie kobiety. Nie są to kwestie niszowe i jeśli przestrzenie publiczne maj ąrzeczywiście służyć wszystkim, musimy zacząc dostrzegać życie drugiej połowy świata.

  • Białość i męskość milczą właśnie dlatego, że nie potrzebują dochodzić do głosu. Są dorozumiane. Niepodważalne. Domyślne. Z taką rzeczywistością musi mierzyć się każdy, kogo tożsamość nie tłumaczy się sama przez się, każdy, kogo potrzeby i punkt widzenia są stale zapominane. Każdy, kto przywykł do ścierania sięze światem, który nie jest skrojony pod niego i jego potrzeby.

Shopping Cart