Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety – dr Renee Engeln

  • Kobiety
  • Literatura faktu
  • Psychologia

Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety – dr Renee Engeln

Moja ocena:
5/5

Książka dr Renee Engeln to coś, o co nikt z nas nie prosił, ale każdy potrzebował. Czytając ją, miałam przed oczami młodą siebie i teraźniejszą mnie, biorącą udział w obsesji piękna. Doktor Renee Engeln w rzetelny sposób opowiada o tym, jak działa obsesja piękna w naszej kulturze. Przygląda się sylwetkom kobiet i przeprowadza z nimi badania fokusowe, rozmawia z nimi, szuka objawów obsesji piękna i próbuje zrozumieć. Równolegle przytacza mnóstwo badań własnych i cudzych, które udowadaniają, że obsesja piękna ma się dobrze.

To lektura obowiązkowa dla każdej kobiety, ale też dla rodziców dziewczynek. Książka otwiera oczy i dotyka wrażliwych części duszy – bo każda z nas była lub jest częścią obsesji piękna. Monitorowanie wyglądu, postrzeganie innych poprzez wygląd, ograniczanie swoich własnych możliwości z uwagi na wygląd… to tylko część tego, jak obsesja piękna na nas wpływa. Warto przeczytać, zyskiwać świadomość, poddać się refleksji i pracować z własna głową, ale też z tym, czym sie otaczam – żeby z obsesji piękna móc powoli wychodzić.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Osoby żyjące w chorej kulturze siłą rzeczy chorują.

  • Czas przestać koncentrować się na tym, czy jesteśmy na widoku, i wyjrzeć na świat. Jest tam wiele do zobaczenia- i wiele do zrobienia.

  • Jak wyjaśnić córce, że w jej fizycznym rozwoju nie ma nic złego, a jednocześnie uświadomić, że czasem musi ukrywać kobiece kształty dla własnego bezpieczeństwa? Jak wpoić jej zdrowe, pozytywne podejście do seksualności, skoro pierwsza rzecz, jakiej się dowiaduje o swoim ciele, to że z jednej strony naraża ją na niebezpieczeństwo, a z drugiej – daje moc kuszenia dorosłych mężczyzn?

  • Ważne, aby twoim życiem kierowały wyznawane w głębi serca wartości, a nie uwarunkowane kulturowo oczekiwania, którym nigdy dobrowolnie nie zgodziłaś się podlegać.

  • Im łatwiej zidentyfikować cię jako kobietę, tym łatwiej poddać uprzedmiotowieniu, przez które twoje ciało będzie postrzegane jak eksponat, nie jak siedziba ludzkiej istoty.

  • Prawdziwa atrakcyjność wymaga akceptacji i pielęgnacji własnego ciała oraz troski o umysł i zapewniania mu pożywienia. Musisz troszczyć się o innych ludzi i być głodna wiedzy. Piękne ciało to nie wszystko.

  • Nikt w naszej kulturze nie zdziwiłby się, słysząc, jak kobieta mówi: „Czuję się taka gruba i brzydka”. Akceptujemy to poczucie nieszczęścia jako część kobiecej tożsamości.

  • Stworzyliśmy kulturę, która wmawia kobietom, że najważniejsze to być piękną. Narzucamy im nieosiągalne kanony piękna, a później, kiedy się nimi przejmują- oskarżamy o próżność albo, co gorsza, zbywamy pełnymi troski słowami: „Każdy jest piękny na swój sposób” i upominamy, że powinny akceptować siebie takimi, jakie są.

  • Życie kobiet wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby wykorzystały energię i troskę, jakie poświęcają swemu wyglądowi, aby uczynić świat lepszym.

Shopping Cart