payoff ukryta logika ksztaltujaca nasza motywacja dan ariely
  • Motywacja
  • Popularnonaukowa
  • Psychologia

Payoff. Ukryta logika kształtująca naszą motywację – Dan Ariely

Moja ocena:
5/5

Kolejna świetna pozycja psychologa i ekonomisty behawioralnego Dana Ariely. Tym razem przygląda się on ludzkiej motywacji. Próbuje dociec, dlaczego postępujemy tak, jak postępujemy. Na bazie badań własnych, a także przywołanych mówi o tym, jakie siły i potrzeby kształtują ludzką motywację, jak na tę motywację można wpływać i dlaczego nasze własne założenia na temat tego, co NAS motywuje, są błędne. Ciekawe studia przypadków, których konkluzją jest fakt, że nasz wszystkich ludzi, motywują do działania bardzo podobne mechanizmy, takie jak chęć bycia uznanym, docenionym czy szukanie w życiu poczucia sensu. Dan Ariely ma też świetne poczucie humoru, co znacznie uprzyjemnie czytanie tej książki.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Dlaczego pracownicy są tak zdemotywowani? Myślę, że za ten stan rzeczy częściowo odpowiada pozostała po erze przemysłowej wizja pracy, którą powszechnie uznaje się za prawdziwą. Głosi ona, że rynek pracy to miejsce, gdzie jednostki wymieniają swój wysiłek na płacę (niezależnie od tego, jak bezsensowne wydają się im wykonywane zadania) i że ludziom jest zazwyczaj wszystko jedno, co stanie się z owocami ich pracy, o ile otrzymają za nią godziwe wynagrodzenie.

  • Gdy pracujemy ciężej i poświęcamy czemuś nieco więcej czasu i wysiłku, w wiekszym stopniu mamy wrażenie, że osiągnięcie należy do nas, przez co bardziej cieszymy się owocami naszej pracy.

  • Ponieważ motywacja dotyczy niemal wszystkiego co robimy, i ponieważ, będąc dla nas podporą, wpływa na niemal każdy aspekt naszego życia, nie da się ustalić zamkniętego zbioru prostych zasad motywacyjnych.

Shopping Cart