• Psychologia
  • Sukces

Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu – Malcolm Gladwell

Moja ocena:
5/5

Malcolm Gladwell to jeden z moich ulubionych pisarzy i publicystów. Znane są jego świetne wypowiedzi na Ted, a także wiele książek, w których rozkłada na czynniki pierwsze różne tematy. W tej książce wziął na tapet kwestię sukcesu – tego, jaki wpływ mają na niego różne czynniki. Książka to studium przypadków różnych osób: od sportowców, przez artystów po przedsiębiorców i sprawdzenie, jaki wpływ na sukces mają czynniki, nad którymi nie mamy kontroli, takie jak środowisko, w którym się wychowujemy, wsparcie otoczenia, czas, w którym żyjemy.

Książka daje świetny pogląd na to, że talent, wysiłek i praca to nie wszystko. Malcolm Gladwell świetnie też rozkłada na części znaną koncepcję poświęcenia 10 000 godzin, żeby byc wurtuozem w pewnych dziedzinach. Naprawde polecam tę książkę. Po jej przeczytaniu nie będziesz już powtarzać, że „każdy ma takie same szanse i możliwości osiągnięcia sukcesu”. Bo nie ma.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Nie jesteśmy produktem tylko własnego życia, ale uwarunkowań kulturowych i wynikających z nich słabości, mocnych stron, zachowań i skłonności.

  • Na pierwszy rzut oka dokonania znanych prawników, fenomenalnych matematyków i producentów oprogramowania wykraczają poza osiągnięcia zwykłych ludzi. Ale tak nie jest. Ich sukcesy są produktem historii, społeczeństwa, sposobności i dziedzictwa kulturowego. Nie ma w nich nic wyjątkowego ani tajemniczego. Mają swoje źródło w splocie kulturowych uwarunkowań, zasłużonych i niezasłużonych możliwości, a nawet szczęśliwych zbiegów okoliczności. Wszystko to wywarło przemożony wpływ na wszystkie ich losy. Okazuje się, że ludzie spoza schematu wcale poza niego nie wykraczają.

  • Sukcesu nie odnoszą najbystrzejsi z ludzi. Sukces nie jest sumą zwykłych decyzji i wysiłków, jakie podejmujemy we własnym imieniu. Lepiej określić go jako dar. Niektórzy z nas otrzymali od życia pewne możliwości, mieli na tyle sił i przytomności umysłu, by je wykorzystać.

Shopping Cart