praca gleboka cal newport
  • Motywacja
  • Produktywność
  • Sukces

Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza – Cal Newport

Moja ocena:
5/5

Kolejna świetna pozycja tego autora, obok “Cyfrowego minimalizmu”. Cal Newport opisuje, jak duży wpływ na naszą umiejętność skupienia uwagi ma koncepcja pracy głębokiej. Pracy wytężonej, skupionej, pracy w tak zwanym flow, przepływie. Mowa tutaj o skupienie na czymś ważnym, zajęcie się tą jedną rzeczą i przebywanie w środowisku, które taką pracą wspiera. Bardzo przydatna koncepcja dla twórców, np. dla pisarzy, autorów, dziennikarzy, programistów lub osób wykonujących pracę koncepcyjną czy kreatywną. Cal Newport w swoim stylu daje sporo materiału do przemyśleń, ale też serwuje konkretne, gotowe do wdrożenia wskazówki. Świetna książka, konieczna do przeczytania, zwłaszcza w czasach, które uwagę nam wciąż “zabierają”.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Nass odkrył, że kiedy przyzwyczajamy mózg do rozpraszania uwagi na życzenie, trudno nam będzie pozbyć się tego nałogu, nawet jeśli akurat chcemy się skoncentrować. Mówiąc konkretniej: jeśli każda chwila potencjalnej nudy w naszym życiu- powiedzmy konieczność odstania pięciu minut w kolejce albo poczekania na przyjaciół w restauracji - jest wypełniona zaglądaniem do smartfona - to nasz mózg najprawdopodobniej został trwale przeprogramowany.

  • Charles Darwin w czasach pracy nad książką "O powstawaniu gatunków" również wiódł ściśle uregulowane życie. Jego syn Francis wspominał, że ojciec wstawał o siódmej i szedł na krótki spacer. Potem w samotności zjadał śniadanie i zamykał się w gabinecie, gdzie pracował od 8 do wpół do 10. Następną godzinę poświęcał na czytanie listów z poprzedniego dnia, po czym wracał do gabinetu i pracował do południa. Z kolei na przechadzkę szedł zawsze tą samą trasą: zaczynał od cieplarni i obchodził posiadłość dookoła. W czasie marszu zastanawiał się nad nurtującymi go problemami i kiedy był zadowolony z wyników, wracał do domu i kończył pracę.

  • Nie trzeba wykonywać podniosłej pracy, trzeba mieć tylko do niej podniosły stosunek.

  • Skomplikowany i dla świata zewnętrznego być może dziwny rytuał nadaje jej odpowiednią rangę i zapewnia umysłowi uporządkowane środowisko którego potrzebuje aby osiągnąć stan koncentracji i tworzyć rzeczy wartościowe

Shopping Cart