• Psychologia

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahneman

Moja ocena:
5/5

Daniel Kahneman to znany i szanowany psycholog i ekonomista, laureat Nagrody Nobla w tej drugiej dziedzinie. Jego badania w dziedzinie psychologii są chyba jednymi z najczęściej cytowanych w literaturze. Na książkę „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” trafiłam chyba przy okazji wystąpienia Kamila Kozieła – mistrza prezentacji. Od tego momentu zgłębiam badania Daniela, do książki wracam bardzo często i przede wszystkim mam świadomość tego, jak działa  mój mózg. Co pozwala zrozumieć wiele zjawisk.

W tej książce Daniel Kahneman skupia się na dwóch „systemach” funkcjonujących w naszym mózgu: tzw. „szybkim” i „wolnym”. Kahneman opisuje też, jak te systemy działaja, na jakie błędy poznawcze jesteśmy z tego powodu narażeni oraz jakie heurystyki (uproszczone metody wnioskowania) maja początek w naszej głowie. Ta książka kolosalnie otwiera oczy i głowę na to, jak działamy jako ludzie. Pozwala zrozumieć szereg zachowań swoich, ale też innych ludzi, a nawet całych społeczeństw. Jeśli przeczytasz tę książkę, to zyskasz też większą czujność na jakiekolwiek próby manipulacji ze strony innych. Naprawdę polecam. Must-read z dziedziny psychologii.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Za często – o wiele za często – jesteśmy skłonni odrzucać pogląd, że w życiu wiele rzeczy jest kwestią czystego przypadku.

  • Nasze wygodne przekonanie, że świat jest logiczny i spójny, opiera się na solidnym fundamencie – naszej niemal nieograniczonej zdolności do ignorowania własnej ignorancji.

  • …przekonanie o słuszności własnego zdania bierze się ze spójności opowieści, którą ludzie są w stanie skonstruować z dostępnych informacji. Opowieść jest dobra wtedy, kiedy informacje są spójne, a nie wtedy, kiedy są kompletne. Często bywa wręcz tak, że im mniej wiemy, tym łatwiej jest nam ułożyć sobie wszystko w spójną całość.

  • Nic nie jest tak ważne, jak ci się wydaje, kiedy o tym myślisz.

  • Sprawdzoną metodą przekonania ludzi o prawdziwości kłamstwa jest jego częste powtarzanie, ponieważ nie łatwo jest odróżnić prawdę od wrażenia znajomości.

  • Zdarzenia nietypowe skupiają na sobie nieproporcjonalną ilość uwagi, przez co są odbierane jako mniej typowe niż w rzeczywistości. Świat istniejący w naszej głowie nie jest dokładną repliką rzeczywistości; nasze oczekiwania na temat częstotliwości konkretnych zdarzeń są zniekształcone przez częstość i emocjonalną intensywność przekazów,z którymi się stykamy.

  • Kiedy ktoś przyznaje się do niepewności, warto potraktować to poważnie; jednak jeśli ktoś jest bardzo pewny swojego osądu, najczęściej mówi nam to tylko tyle, że dana osoba skonstruowała sobie w głowie bardzo spójną opowieść,ale już niekoniecznie, że taka opowieść jest prawdziwa.

  • Opowieści najbardziej spójne nie muszą być najbardziej prawdopodobne, jednak są wiarygodne, a osoby nieuważne łatwo mylą ze sobą pojęcia spójności, wiarygodności i prawdopodobieństwa.

  • Kierując się zasadą „Istnieje tylko to, co widzisz”, umysł zbyt łatwo osiąga pewność jedynie dlatego, że ignoruje wszystko to, czego nie wie.

  • Idea, że przyszłość jest nieodgadniona, musi toczyć codzienną walkę z tym, jak łatwo przychodzi nam wyjaśnienie przeszłości. (…) Złudzenie, że rozumiemy przeszłość, rozbudza w nas nadmierną wiarę w umiejętność przewidywania przyszłości.

  • Wiemy, że ludzie potrafią z niezachwianą pewnością tkwić w najbardziej absurdalnym przekonaniu, jeżeli czują przy tym wsparcie społeczności podobnie myślących osób.

  • Postrzegamy rzeczywistość jako bardziej uporządkowaną i przewidywalną niż jest naprawdę. Złudzenie, że rozumiesz przeszłość, wywołuje z kolei złudzenie, że da się przewidzieć i kontrolować przyszłość. Takie złudzenia są kojące. Tłumią lęki, które musielibyśmy odczuwać, gdybyśmy pozwolili sobie w pełni przyjąć do wiadomości niepewność egzystencji.

Shopping Cart