rozmyslania marek aureliusz
  • Filozofia

Rozmyślania – Marek Aureliusz

Moja ocena:
5/5

“Rozmyślania” to kolejna książka, po “Potędze świadomości”, do której musiałam się przekonać. Dopiero przy drugim podejściu, po kilku latach potrafię zrozumieć, o czym pisze ten rzymski cesarz. Dopiero, kiedy zagłębiłam się w filozofię stoicką, jestem w stanie lepiej zrozumieć tekst Aureliusza. To klasyczna lektura stoicka, a fragmenty z niej można znaleźć w wielu dziełach np. “Stoicyzm na każdy dzień roku”. Warto czytać te lekturę regularnie i oddawać się refleksji nad tym, jak konkretne fragmenty można odnieść do teraźniejszości 🙂

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Nie należy się gniewać na bieg wypadków. Nic ich to bowiem nie obchodzi.

  • Usuń wyobrażenie, a usunie się i poczucie krzywdy, usuń poczucie krzywdy, a usunie się i krzywda.

  • Jak lekarze zawsze mają pod ręką narzędzia i noże do niespodziewanych operacji, tak i Ty miej w pogotowiu stałe zasady, byś mógł świadomie oceniać sprawy ludzkie.

  • Jeżeli mi ktoś potrafi udowodnić i przekonać mnie, że niedobrze myślę lub działam, z radością postępowanie swe zmieniam. Szukam bowiem prawdy, a ta nigdy nikomu nie zaszkodziła. Szkodzi zaś sobie ten, kto trwa we własnym błędzie i nieświadomości.

  • Nie niepokój się o przyszłość. Staniesz bowiem tam, gdy będzie potrzeba, uzbrojony w ten sam rozum, którego zażywasz wobec wypadków bieżących.

Shopping Cart