Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie – Charles Duhigg

  • Nawyki
  • Rozwój osobisty

Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie – Charles Duhigg

Moja ocena:
5/5

Książka Charlesa Duhigga to klasyk i must-have w obszarze nawyków. To ta książka jako pierwsza zainspirowała mnie do budowania dobrych nawyków i pozbywania się tych złych. Autor w prosty, obrazowy sposób tłumaczy jak działa tzw. pętla nawyku, podpowiada przykłady, jak można zastępować poszczególne elementy pętli i jak wdrożyć je w życie, żeby z nami zostały. W „Sile nawyku” przywołana jest szeroka bibliografia oraz badania o tym, jak działa mózg oraz jak można poprzez nawyki kształtować nasze zachowania.

To, co jest świetne, to fakt, że Duhigg nie opisuje jedynie kawałka obszaru nawyków, czyli nawyków pojedynczego człowieka, jednostki. W kompleksowy sposób podchodzi on do tematu: omawia nawyki w kontekście organizacji oraz społeczeństwa. Udowadania, że reklamodawcy, pracodqawcy wykorzystują nawyki człowieka jako mechanizm uzyskiwania pewnych korzyści. Książka ta daje naprawdę dużo wiedzy na temat nawyków i jest lekturą obowiązkową dla każdego, kton chce zacząć świadomie budować nawyki w swoim życiu.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Ulubione cytaty z książki
  • Jeśli wierzysz, że możesz się zmienić – jeśli uczynisz z tego nawyk – zmiana staje się realna. I na tym właśnie polega prawdziwa siła nawyków: wiedza, że twoje nawyki są takie, jakie sobie wybierasz.

  • Cały ten proces w naszym mózgu jest trzystopniową pętlą. Po pierwsze mamy wskazówkę, wyzwalacz, który mówi mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny, i podpowiada, który nawyk należy wybrać. Potem jest zwyczaj, który może mieć charakter fizyczny, umysłowy czy emocjonalny. I na końcu mamy nagrodę, pomagającą mózgowi zdecydować, czy dana pętla jest warta zapamiętania na przyszłość. Z czasem ta pętla – wskazówka, zwyczaj, nagroda – staje się coraz bardziej zautomatyzowana.

  • Efektywność nie jest skutkiem wyczerpującej pracy i wylewania siódmych potów.(…) To przede wszystkim dokonywanie wyborów (…) konieczność codziennego podejmowania decyzji (…) Takie właśnie cechy odróżniają ludzi efektywnych od tych jedynie bardzo zapracowanych.

  • Małe zwycięstwa są dokładnie tym, czym się wydają, i są częścią procesu, w którym kluczowe nawyki prowadzą do daleko idących zmian. Ogromna liczba badań wykazała, że małe zwycięstwa mają olbrzymią moc i wywierają wpływ zupełnie nieproporcjonalny do osiągnięć idących z nimi w parze. „Małe zwycięstwa są ciągłym stosowaniem małych przewag”, napisał jeden z profesorów z Cornell University w 1984 roku. „Kiedy udało się osiągnąć małe zwycięstwo, uruchamiamy siły sprzyjające osiągnięciu kolejnego”. Małe zwycięstwa napędzają zmiany, przekształcając małe przewagi we wzorce, przekonując ludzi, iż większe osiągnięcia są w ich zasięgu.

  • Kluczowe nawyki oznaczają, że sukces nie zależy od tego, żeby zawsze i wszystko robić dobrze, ale od tego żeby zidentyfikować kilka priorytetów i przemodelować je w potężne dźwignie.

  • Dowody są jednoznaczne: jeżeli chcesz zmienić nawyk, musisz znaleźć alternatywny zwyczaj, a twoje szanse na sukces gwałtownie wzrosną, jeśli zaangażujesz się w zmianę, będąc członkiem grupy.

Shopping Cart