Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania - Simon Sinek

Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania

Moja ocena

5/5

Moja opinia

Książka Simona Sinka to klasyk w obszarze rozwoju osobistego. To jedna z pierwszych pozycji, po jakie sięgnęłam i która zafascynowała mnie rozwojem osobistym. Przeczytałam ją z 7 lat temu, a wciąż jej lektura procentuje w moim życiu. Mówiąc wprost (i idąc za tytułem), autor rekomenduje, żeby zaczynać od DLACZEGO. Czyli od naszych wartości, motywacji i powodów tego, dlaczego wstajemy z łóżka. To JAK coś robimy i CO dokładnie robimy jest wtórne. Prawdziwa siła drzemie w tym, dlaczego coś robimy.

Simon Sinek mówi o tym, że to DLACZEGO jest ważne zarówno w kontekście osobistym, jak i biznesowym i ja się z tym w 100% zgadzam. Znalezienie mojego DLACZEGO i określenie moich fundamentalnych wartości dały mi przełom w życiu. Są moim drogowskazem przy podejmowaniu decyzji, wybieraniu priorytetów czy podejmowania konkretnych projektów. Naprawdę polecam. Lektura idealna zarówno dla osób „początkujących” w oszarze rozwoju osobistego, jak i dla tych, którzy szukają sensu i celu.

Ulubione cytaty z książki

DLACZEGO – tylko nieliczni ludzie i nieliczne firmy są w stanie jasno powiedzieć, DLACZEGO robią to, CO robią. Gdy mówię DLACZEGO, nie chodzi mi o zarabianie pieniędzy – to jest tylko ostateczny rezultat. Przez DLACZEGO rozumiem cel, intencję lub przekonanie. DLACZEGO założyłeś tę firmę? DLACZEGO każdego ranka zrywasz się z łóżka? DLACZEGO ciągle o coś zabiegasz?

Ludzie nie kupują tego, CO robisz, lecz DLACZEGO to robisz.

Fałszywym jest założenie, że to, co odróżnia nas od innych, tkwi w tym, CO i JAK robimy. Proste oferowanie produktu wyższej jakości, z większą liczbą funkcji, z lepszą obsługą lub w lepszej cenie wcale nas nie wyróżnia. Takie postępowanie nie gwarantuje sukcesu. Istotne zróżnicowanie zachodzi w tym, co decyduje, DLACZEGO i JAK coś robimy. 

Jeśli nie wiesz DLACZEGO, nie możesz wiedzieć JAK.

Charyzma nie ma nic wspólnego z energią; jej źródłem jest klarowne DLACZEGO. Bierze się z absolutnego przekonania o słuszności wielkiej sprawy.

Uczucie spełnienia występuje wtedy, gdy każdego ranka budzimy się, by wypełniać nasze DLACZEGO. Nasze osiągnięcia, czyli to, CO robimy, są znakami potwierdzającymi, że jesteśmy na właściwej drodze.

Przywództwo wymaga dwóch rzeczy: wizji nieistniejącego świata i umiejętności komunikowania tej wizji. Pytanie jest, skąd wziąć taką wizję? I tu ujawnia się potęga naszego DLACZEGO. Nasza wizja jest światem, który sobie wyobrażamy, który ma szansę zaistnieć, jeśli każdy dzień poświęcimy na urzeczywistnianie naszego DLACZEGO.

Jeśli pójdziesz za swoim DLACZEGO, inni pójdą za Tobą.

W biznesie, jak podczas nieudanej randki, wiele firm wkłada dużo wysiłku w pokazanie swojej wartości, nie mówiąc w pierwszej kolejności, DLACZEGO istnieje.

Skorzystaj z linków afiliacyjnych