Perfekcjonizm Jak uwolnić się od samokrytyki, zbudować stabilne poczucie własnej wartości i odnaleźć wewnętrzną równowagę? – Sharon Martin

perfekcjonizm sharon martin
  • Psychologia

Perfekcjonizm Jak uwolnić się od samokrytyki, zbudować stabilne poczucie własnej wartości i odnaleźć wewnętrzną równowagę? – Sharon Martin

Moja ocena:
5/5

Kolejny kompleksowy poradnik od Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. „Perfekcjonizm” to książka-workbook kompleksowo podchodząca do problemu perfekcjonizmu. Od objawów, poprzez źródła, przekonania wpływające na perfekcjonizm, aż po program radzenia sobie za pomocą różnych strategii. Perfekcjonizm ma wiele obliczy, każdy może go doświadczać w różnym stopniu i w różnych obszarach życia, ale „Perfekcjonizm” Sharon Martin pomoże z każdą jego odmianą. Bardzo podoba mi się nacisk położony na tak ważne aspekty jak uważność, samowspółczucie czy asertywność. To nie tak oczywiste umiejętności, których wypracowanie pomoże poradzić sobie z perfekcjonizmem. To po książce „Oswoić złość”, kolejny świetny poradnik od GWP. Bardzo, bardzo polecam. Sama wyniosłam z niego bardzo dużo, chociaż perfekcjonizm nie jest moim wyzwaniem. Mam jednak wrażenie, że w dzisiejszych czasach obsesji produktywności, obsesji piękna i ogólnej obsesji, żeby zawsze być lepszym, ta książka jest jak powiew świeżego i bardzo potrzebnego wiatru.

Kliknij w ten link i czytaj tę książkę oraz inne przez 30 dni za darmo na Legimi.

Kup książkę w dobrej cenie:


Ulubione cytaty z książki
  • Perfekcjonizm - wewnętrzny pęd do osiągania więcej, do bycia kimś więcej i do udowadniania swojej wartości - bywa tak nieprzetarty, że każe nam nieustannie działać.

  • Za dążeniem do perfekcji skrywa się niskie poczucie własnej wartości i niepewność siebie.

  • Perfekcjoniści mają skłonność do postrzegania czarno-białego; definiują siebie i swoje działania w kategoriach absolutnych.

  • Nasz mózg cechuje tak zwane negatywne nastawienie, co oznacza, że częściej myślimy o tym, co może pójść nie tak, niż o tym, co może się udać, oraz pamiętamy raczej negatywne, a nie pozytywne doświadczenia.

  • Lęki perfekcjonistów dotyczą zagrożeń nie tyle fizycznych, co emocjonalnych. Sytaucje, w których możemy doświadczyć krytyki, odrzucenia czy zawstydzenia, odczuwamy fizjologicznie jako tak samo groźne, jak atak byka.

  • Wstyd jest siłą napędową perfekcjonizmu. Odzwierciedla przekonanie, że coś jest z nami nie tak, a nie tylko to, że zrobiliśmy coś złego, i prowadzi do nadkompensacji właśnie poprzez perfekcjonizm.

Shopping Cart