• Blog
Co czytać w styczniu 2024? – zestawienie książek rozwojowych
Czas czytania: 11 minuty
ksiazki rozwojowe ktore warto przeczytac

W styczniu wciąż jeszcze realizujemy postanowienia noworoczne. Nasza motywacja jest na wysokim poziomie i mamy energię do tego, żeby podążać za upragnioną zmianą. Część z nas postanawia sobie czytać więcej książek. Może nawet dołączamy do wyzwania “52 książki w rok“? Czytanie jest świetne, rozwija wyobraźnie, poszerza nasze słownictwo i pozwala poznać koncepcje, które mogą nam realnie pomóc w życiu. Zwłaszcza, jeśli bierzemy się za czytanie książek psychologicznych i rozwojowych. Zapraszam Cię na zestawienie najgorętszych premier – nowości wydawniczych, po które warto sięgnąć w styczniu 2024 roku. Niektóre z nich pomogą Ci rozwinąć umysł, oswoić trudne emocje, a inne dadza narzędzia do wzmacniania swojego życia i szukania w nim momentów szczęścia. To zdecydowanie książki rozwojowe, które warto przeczytać. Miłej lektury i miłego wdrażania tej wiedzy w życie!

 

1. Niezależność finansowa i emocjonalna dla kobiet – Anna Łukaszyn

niezaleznosc-finansowa-i-emocjonalna-dla-kobietEmancypacja kobiet dawno za nami, a niestety bywa, że kobiety są uzależnione finansowo od innych osób. Niezależność finansowa jest o tyle ważna, że pociąga za sobą ważne kwestie: niezależność emocjonalną, możliwość podejmowania swobodnych wyborów, decyzji, wzmacnianie własnego poczucia bezpieczeństwa. Lektura Anny Łukaszyn jest obowiązkowa dla każdej osoby, która kiedykolwiek odczuła przemoc finansową, nie potrafi zarządzać własnymi pieniędzmi i chce to zmienić. Książka to nie tylko sucha teoria – obok przydatnej wiedzy, proponuje różne ćwiczenia, które pozwolą wdrożyć w życie konkretne działania, np. związane z wartościami, poszerzaniem swoich umiejętności, które mogą skutkować podwyżką czy awansem. Książka Anny Łukaszyn jest nie tylko o pieniądzach. Relacja z pieniędzmi jest wzmacniana przez budowania relacji z samą sobą. To bardzo kompleksowa książka: bo pozwoli nie tylko zbudować finansową niezależność, ale też pewność siebie, poczucie własnej wartości i poczucie własnej skuteczności. Naprawdę fajne narzędzie!

Książkę kupisz tutaj.

 

2. Ciało chore z emocji. Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić – Izabela Raczkowska

Ciało chore z emocji. Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić

Coraz więcej mówi się o holistycznym podejściu do organizmu. Nie dzielimy go na ciało-umysł-duszę, czyli: symptomy fizyczne w ciele, myśli i emocje. Ciało do jeden organizm, a wszystkie 3 jego części działają na siebie nawzajem. Książka Izabeli Raczkowskiej, nauczycielki jogi i medytacji, zasadza się właśnie na tej koncepcji. To pewnego rodzaju przewodnik po tym, jak ruszać ciałem (zarówno w sytuacjach codziennych, jak i w czasie praktyki jogi), żeby uwalniać napięcie w nim nagromadzone. Jak oddychać i praktykować zarówno jogę, jak i medytację, żeby wspierały one poszczególne części naszego ciała. Myślę, że to świetna lektura dla osób, które czują, że utraciły kontakt z ciałem (albo go nigdy nie miały), dla takich, które wszelki stres i napięcia odczuwają w swoim ciele lub dla takich, które po prostu chcą relację ze swoim ciałem i umysłem wzmacniać, poprzez uważność, medytację, jogę czy świadomy oddech. To bardzo potrzebna książka, zwłaszcza w czasach, gdy pędzimy do przodu z zadaniami i planami, a bywa, że nasze ciało na tym cierpi.

Książkę kupisz tutaj.

 

3. Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życia – Adam Zemełka

Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życiaKto z nas nie chciałby być szczęśliwszy? Myślę, że każdy! Zapominamy jednak, że szczęście to nie permamentny stan, tylko momenty… Momenty, które możemy sami stwarzać. I w stwarzaniu tych szczęśliwych momentów bardzo pomocna może być nowa książka-workbook od doktora Adama Zemełki. Jeśli jesteś w miejscu trudnym, pełnym negatywnych myśli i braku nadziei – ta książka jest dla Ciebie. Autor z życzliwością przeprowadza przez różne koncepcje, techniki i narzędzia, które pomagają żyć szczęśliwiej, pełniej, spokojniej. Moje ulubione rozdziały to te o pracy z własnymi przekonaniami – bo przekonania to takie filtry w okularach, przez które oglądamy świat. Myślę, że w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie, bo tematyka jest bardzo zróżnicowana. Jest o przekonaniach, asertywności, zamartwianiu się, nawykach, poczucie własnej skuteczności czy wprowadzaniu zmiany. Czyli można powiedzieć, że kompleksowy proces od uzdrawiania siebie, aż do działania na swoją rzecz. Serdecznie polecam! Do pracy samodzielnie lub jako wsparcie terapii ze specjalistą od zdrowia psychicznego.

Książkę kupisz tutaj.

 

4. Joga i ajurweda. Sposób na zdrowie, sprawność i równowagę wewnętrzną – A.G. Mohan, Indra Mohan

Joga i ajurweda. Sposób na zdrowie, sprawność i równowagę wewnętrzną

Ćwiczę jogę od 3 lat, ale nigdy nie wgłębiałam się w jej znaczenie i nie zastanawiałam się, czy ćwiczę ja prawidłowo. Ta książka spadła mi z nieba – dowiedziałam się, w jaki sposób ruch naszego ciała powinien grać z oddechem, żeby pozycje w jodze wspierały nasze zdrowie. Myślę, że ta lektura jest bardzo wzbogacająca zarówno dla osób, które jogę ćwiczą, jak i dla tych, które nie są przekonane. Można dowiedzieć się o właściwościach zdrowotnych tej praktyki. Ta książka zawiera sporo rysunków, które obrazują to, jakie pozycje przybierać przy konkretnych asanach (pozycjach jogi). Osobiście najbardziej podobała mi się część dotycząca ajurwedy i pożywienia, jakie wspiera nasze zdrowie według tego systemu leczniczego z medycyny indyjskiej. Polecam tę lekturę każdej osobie, która za pomocą ruchu, jogi chciałaby wzmocnić swoją koncentrację, uważność, sprawność czy elastyczność. Ja sama już wprowadziłam do swojej praktyki jogi zasady dotyczące ruchu ciała a oddechu i widzę dużą poprawę w samopoczucie i w uczuciu spokoju.

Książkę kupisz tutaj.

 

5. Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce. Wydanie 2 – Vesna Lorenc, Joanna Berendt

Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce. Wydanie 2Empatia jest jedną z najważniejszych umiejętności interpersonalnych. Jest kluczowa w budowaniu dobrych relacji z innymi (ale również ze sobą!), radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i zdrowym regulowaniu swoich emocji. Empatia oraz oparte o nią porozumienie bez przemocy (NVC) to umiejętności, jakich uczy książka Alfabet empatii. UCZY, a nie tylko informuje, więc poza obrazową treścią, znajdziemy w niej sporo ćwiczeń, które pomogą budować bardziej empatyczne komunikaty wobec innych oraz siebie. Jest to naprawdę piękna książka o autentyczności, potrzebach, trudnych sytuacjach i akceptowaniu siebie. Myślę, że każdy powinien po tę lekturę sięgnąć, zwłaszcza, że żyjemy w czasach krótkich komunikatów, rozmów wirtualnych i niezbyt uważnego słuchania, zakłócanego przez dystraktory w postaci smartfonów. Empatia to umiejętność, która nigdy nie zostanie nam “zabrana” przez sztuczną inteligencję, dlatego tak ważne jest to, żeby ją sobie wykształcić. Twoje relacje Ci za to podziękują! 🙂

Książkę kupisz tutaj.

6. Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu – José Silva, Philip Miele

Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózguNasz umysł skrywa wiele zagadek. Autorzy książki “Kontrola umysłu metodą Silvy” proponują szereg praktyk i ćwiczeń, żeby wykorzystać tę niezbadaną wciąż moc umysłu. W książce znajdziemy sporo wskazówek, jak medytować, stosować techniki wyobrażeniowe, wizualizację, techniki pamięciowe oraz wykorzystywać wszystkie 5 zmysłów, żeby osiągać swoje cele i rozwijać umysł. Jest też sporo o intuicji – szóstym zmyśle, który może nam pomóc podejmować lepsze decyzje. Te techniki pomagają nie tylko pozbyć się kiepskich nawyków i osiągnąć swoje cele (np. związane z nauką różnych umiejętności), ale są też lekarstwem na stres i niepokój, których często doświadczamy w dzisiejszych czasach. Fragment, który ujął mnie najbardziej to stosowanie technik wyobrażeniowych w konkteście odchudzania. Polecam! To fascynująca lektura z masą praktycznych technik, które dobrze jest przetestować u siebie i stworzyć swoją własną skrzynkę z narzędziami.

Książkę kupisz tutaj.

 

7. Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos – Anna Williamson, Reetta Newell

Oswoić lękKażdy z nas doświadcza lęku w różnych sytuacjach. To naturalny mechanizm organizmu, który “nastraja się” do potencjalnego zagrożenia. Niestety bywa, że potencjalne zagrożenie istnieje tylko w naszej głowie, a lęk wciąż nas przytłacza. Nie da się całkowicie usunąć z życia lęku, ale można wdrożyć wiele strategii, które pozwolą żyć spokojniej i działać pomimo lęku i strachu. I książka “Oswoić lęk” bardzo w tym pomaga. Lęk, ataki paniki mają tendencję do pojawiania się stopniowego – ten poradnik pomaga rozpoznać wszystkie etapy tego procesu, żeby na każdym z nich się ukoić. Bardzo polecam! Myślę, że to bardzo ważna lektura, zwłaszcza w czasach, gdy następuje wokół nas tak wiele zmian, że możemy czuć się niepewnie.

Książkę kupisz tutaj.

 

 

8. Psychopozytywność. O mądrym i czułym byciu przy sobie – Maria Kaczorowska

Psychopozytywność. O mądrym i czułym byciu przy sobieMam myśl, że książka Marysi jest bardzo potrzebna w czasach, gdy psychoedukacja weszła już do każdego kanału społecznościowego i niestety bywa, że nie przekazuje rzetelnych informacji. Bardzo podoba mi się idea “psychopozytywności”, jako kalki językowej ze słowa “bodypozytywność”. Nie będę spoilerowała, co to słowo w tym kontekście oznacza – waaaarto przeczytać książkę. Powiem tylko dla kogo ta książka jest: dla każdej osoby, która ma tendencję do przywiązywania się do swoich myśli (negatywnych, uporczywych albo np. takich związanych z syndromem oszusta) i sabotowania swoich działań. Mocno rezonuje ze mną idea brania życzliwej odpowiedzialności za swoje działania i działania w zgodzie z wartościami. To piękny przekaz i powinien dotrzeć pod strzechy 🙂 Poza bardzo wartościową treścią, książka wzbogacona jest o przepiękne obrazki, które pozwalają wyobrazić sobie przykłady opisane w książce i odnieść je do siebie. Dzięki temu książka jest urozmaicona i naprawdę lekko się czyta. Wspaniała lektura!

Książkę kupisz tutaj.

 

9. Far Far Away – Anna Szafrańska

Far Far Away

Może dziwić w zestawieniu książka z fabułą. Ale! To zamierzone działanie. Dostałam ciepłą dla serca książkę od Wydawnictwa Zwierciadło i żal byłoby jej nie polecić. Wychodzę z założenia, żeby czytanie sobie urozmaicać. Książki rozwojowe są super, ale po przeczytaniu kilkudziesiąt pod rząd można mieć lekki przesyt. Dokładnie to dopadło mnie pod koniec 2023 roku. Wtedy powieści były zbawieniem i odpoczynkiem od głowy. A że zawsze byłam ukrytą w głębi serca romantyczką, to polecam właśnie tę książkę. Lekka, przyjemna, momentami wruszająca lektura w sam raz na odsapnięcie po treściach rozwojowych i “zresetowanie” głowy. Polecam młodszym, jak i starszych Czytelnikom i Czytelniczkom!

Książkę kupisz tutaj.

 

 

Wspomniane na tej liście styczniowe nowości łączy jedno – ĆWICZENIA (poza tą powieścią! ;)) Każda książka proponuje szereg ćwiczeń i technik, które pozwalają zawartą w nich wiedzę wdrożyć w życie. Czytanie może być świetnym i rozwijającym hobby, ale dopiero podjęcia działania i wdrożenie w życie konkretnych aktywności przyniesie zmianę, której oczekujemy. Dlatego bardzo się cieszę, że w literaturze rozwojowej i psychologicznej panuje trend na tworzenie nie tyle książek, co książek z ćwiczeniami. To na pewno pomoże nie tylko się zainspirować, ale też wprowadzać zmiany.

Życzę Ci więc Drogi Czytelniku lub Czytelniczko przyjemności z czytania tych książek oraz satysfakcji z wdrażania w życie tej wiedzy. Przyjemnej lektury pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty!

 

Za współpracę przy tym wpisie i zorganizowaniu zestawienia książek dziękuję Wydawnictwu Sensus, Wydawnictwu Feeria, Wydawnictwu Luna i Wydawnictwu Zwierciadło.

Udostępnij:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Ostatnio na blogu
Mój instagram
Facebook
Shopping Cart