Książki na wakacje – zestawienie rozwojowych książek idealnych na lato

  • Blog
Książki na wakacje – zestawienie rozwojowych książek idealnych na lato
Czas czytania: 7 minuty
książki na wakacje

Czy może być coś lepszego niż czytanie książki w parku, słuchając śpiewu ptaków? Albo na plaży, gdy tłem do czytania jest szumiące morze? A może jest coś lepszego niż świadomość, że możesz czytać do 2 w nocy, bo nazajutrz nie musisz wstać o 7:00? Wakacje to idealny czas na binge-reading. Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie polecajki, które czytam lub czytałam na przestrzeni ostatnich miesięcy. Każda z nich jest nie tylko świetnym sposobem na spędzenie czasu, ale też możliwością popracowania nad sobą. Bo kto powiedział, że wakacyjne książki mają być lekkie, łatwe i o niczym? Zapraszam Cię na listę polecanych przeze mnie książek rozwojowych na wakacje!

1. Perfekcjonizm – Sharon Martin

perfekcjonizm-jak-uwolnic-sie-od-samokrytyki-zbudowac-stabilne-poczucie-wlasnej-wartosci-i-odnalezc-wewnetrzna-rownowage-b-iext127577860

Książka Sharon Martin to najlepsza książka o perfekcjonizmie, jaką czytałam. Dzięki niej poznasz nie tylko przyczyny swojego perfekcjonizmu, ale też przepracujesz objawy, które przeszkadzają Ci w życiu codziennym, pracy, relacjach z innymi oraz relacji ze sobą. Ta książka to takie połączenie rzetelnej psychologicznej treści oraz zeszytu ćwiczeń, w którym możesz pisać do woli. Ja sama przepracowywałam dzięki niej perfekcjonizm w stosunkudo mojego wyglądu. Ćwiczenia są pomocne i można stosować je codziennie. Co też jest bardzo uwalniające w tej książce, to świadomość, że perfekcjonizm ma tak wiele wymiarów, że może dotyczyć naprawdę wielu osób. To pozwala zdjąć z pleców taki ciężar, że „tylko ja tak mam”. A to już pierwszy krok do wprowadzenia zmian.

Książkę kupisz tutaj.

 

2. Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek – Rachel Heller Amir Levine

 

partnerstwo bliskosci Czy wiesz, że więzi, które budujemy na wczesnym etapie życia, są fundamentem tego, jak budujemy relacja jako dorośli ludzie? To tak zwana teoria więzi. Jeśli w dzieciństwie doświadczaliśmy bezpiecznych, szczęśliwych relacji, pełnych bliskości, ciepła i akceptacji, nasze dorosłe relacje mogą wyglądać podobnie. Jednak jeśli w relacjach z rodzicami lub opiekunami nasze potrzeby nie były zaspokajane, w dorosłym życiu możemy mieć problemy z budowaniem bliskich więzi. Ta książka jest potrzebna, bo budowanie zdrowuych relacji z innymi to podstawa szczęśliwego życia. Każdy z nas potrzebuje ludzi i sieci wsparcia wokół siebie. Do tego, żeby przeżyć. Żeby żyć szczęśliwie. Żeby zachować zdrowie. Dlatego praca nad schematami, które wynieślimy z dzieciństwa jest tak ważna. Książka dla każdego. Także dla osób, które mają bezpieczny styl przywiązania. Dzięki tej książce mogą zrozumieć zachowania osób, z którymi zdarzało im się wchodzić w relacje.

Książkę kupisz tutaj.

 

3. Everything is F*cked. Gdy pozostaje tylko nadzieja – Mark Manson

 

everything-is-f-cked-gdy-pozostaje-tylko-nadzieja-b-iext132954653 Na Marka Mansona trafiłam po raz pierwszy przy czytaniu jego pierwszej książki Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie. Potem pochłonęłam biografię Wila Smitha, którą napisał razem z aktorem, a teraz w moje ręce trafiła kontynuacja jego pierwszej książki. Mark ma świetne pióro i bezkompromisowy, często dosadny styl komunikacji. Nie każdemu będzie pasował. Ta najnowsza książka za to pasować będzie każdemu, kto czuje zagubienie w świecie pełnym sprzeczności, niepewności, chaosu i brak sensu. Jak żyć szczęśliwie, patrzeć w przyszłość z optymizmem i odnaleźć siebie w meandrach technologii, polaryzacji, sensacyjnych newsów i polityki wciskanej wszędzie, gdzie tylko się da? Mark podrzuca swoje rozważania na ten temat i jeśli miałabym określić je jednym słowem, to napisałam… nadzieja. Naprawdę warto przeczytać. Zwłaszcza dla fanów stylu Marka lub osób, które lubią mocne treści, trafiające w punkt i zabarwione sarkazmem.

Książkę kupisz tutaj.

 

4. Zderzenie z rzeczywistością – Russ Harris

zderzenie z rzeczywistoscia russ harris

Wakacje, czy nie wakacje, każdy z nas czasem przechodzi przez trudne chwile. Rozstania, choroby, utrata pracy, utrata bliskich osób – spotykają nas różne syuacje, które dla każdego z nas są pewnym zderzeniem z rzeczywistością. Jak sobie z nimi radzić? Russ Harris oferuje cudowną metodę opartą o nurt terapii akceptacji i zaangażowania. To taki łagodny sposób wychodzenia z kryzysów, którego fundamentem jest wyrozumiałość dla siebie, akceptacja dla tego, co mi się przytrafia oraz uważność. Książką, którą każdy powinien mieć w swojej biblioteczce i sięgać po nią, gdy życie serwuje nam ciężkie przeżycia. Mi samej bardzo pomogła w trudnej życiowej sytuacji.

Książkę kupisz tutaj.

 

5. Odwagi! Fortuna sprzyja nieustraszonym – Ryan Holiday

 

Odwagi Fortuna sprzyja nieustraszonymRyan Holiday to autor, którego przedstawiać nie trzeba. Mam już na koncie jego świetne książki, takie jak: Ego to Twój wróg czy Stoicyzm na każdy dzień roku. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po jego najnowszą książkę i nie zawiodłam się. Odwagi! to książka o cóż… odwadze. Ale też o tym, jak radzić sobie ze strachem (któtrego doświadcza każdy z nas – ewolucja!), jak działać w obliczu wyzwań i co to znaczy podejmować odważne decyzje. Całość książki oparta jest o filozofię stoicką, którą Ryan praktykuje. Ja sama jestem ogromną fanką stoicyzmu i wiele stoickich zasad wyznaję w swoim życiu. Dlatego bardzo ucieszyła mnie duża liczba nawiązań do filozofów stoickich i sporo odwołań do literatury, po którą mogę sięgnąć w drugiej kolejności. Świat potrzebuje więcej książek, takich jak ja, które pomogą nam nawigować w świecie, który czasem nas po prostu przeraża.

Książkę kupisz tutaj.

6. Zbuntowany mózg – Sara Manning Peskin

zbuntowany mozg sara manning peskinMózg to fascynująca maszyna. Oraz organ naszego organizmu, wciąż najmniej poznany przed badaczy. Fascynuje mnie to, jak działanie mózgu wpływa na nasze życie: naszą motywację, zaangażowanie, postrzeganie rzeczywistości czy na nasze zdrowie. Autorka książki Zbuntowany mózg idzie jeszcze dalej – zastanawia się, jak to jest, że ta wspaniała maszyna może nie działać poprawnie i powodować różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Książka Sary pełna jest fascynujących historii pacjentów oraz świadectwa specjalistów, którzy próbują zrozumieć, co sprawia, że niektóre choroby, takie jak choroba Alzheimera całkowicie zmieniają nasz mózg. Książka dla każdej osoby, która interesuje się neurobiologią, mechanizmami kryjącymi się za działaniem mózgu czy zdrowiem.

Książkę kupisz tutaj.

 

7. Lęk przed opuszczeniem – Michelle Skeen

 

LeK PRZED OPUSZCZENIEMKażdy z nas miewa jakieś relacje. Przyjacielskie, rodzinne, uczuciowe. Relacja są nam niezbędne do zdrowego, pełnego życia. Jednocześnie żyjemy w czasach, w ktorych występuja plaga samotności. Coraz więcej osób izoluje się od innych, ucieka do świata wirtualnego i nie ma w swoim życiu głębokich relacji, zaspokajających potrzeby bliskości, akceptacji czy miłości. Jednak obsesyjny lęk przed opuszczeniem może skrzywdzić nas tak samo, jak samotność? Książka Michelle Skeen podrzuca wskazówki i konkretne ćwiczenia, które pomogą przepracować lęk przed byciem opuszczonym. Taka praca jest niezbędna, jeśli chcemy w przyszłości tworzyć zdrowe, wspierające relacje. W których nie będziemy czuć niepewności, lęku na każdym kroku i desperackiej potrzeby kontrolowania drugiej osoby. Książka w formie workbooka – jak zwykle perełka z mojego ulubionego wydawnictwa.

Książkę kupisz tutaj.

 

Miłego czytania w te wakacje! Praca nad sobą to jedyna pewna praca w życiu, dlatego warto ją praktykować także, gdy wypoczywamy. Każdy z nas jest zaganiany, narzekamy, że nie mamy czasu, dlatego wakacje i lato to idealny czas na sięgnięcie po te książki, które mogą wprowadzić do naszego życia zmianę, której tak bardzo pragniemy.

Nic nie zmieni się samo. To my musimy coś zmienić.

 

Za współpracę przy tym wpisie i zorganizowaniu zestawienia książek na wakacje dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznego, Wydawnictwu Rebis, Wydawnictwo Sensus, Wydawnictwu Onepress oraz Wydawnictwu Feeria.

Udostępnij:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Ostatnio na blogu
Mój instagram
Facebook
Shopping Cart