• Blog
Rozwój osobisty – co warto przeczytać na start? TOP 5 książek.
Czas czytania: 7 minuty
Rozwój osobisty - co warto przeczytać na start Top 5 książek.

Kiedy zaczynasz interesować się rozwojem osobistym, możesz czuć przytłoczenie wśród milionów książek na ten temat. Jak donosi portal Tagari, TYLKO w 2019 roku zostało wydanych ponad 85 tysięcy (!!!) książek dotyczących rozwoju osobistego. Jak żyć? Jak się w tym odnaleźć? No i najważniejsze: na jakie książki zwrócić uwagę, jeśli jesteś osobą początkującą w rozwoju osobistym? Jakie książki o samorozwoju wybrać? Jako naczelna fanatyczka książek rozwojowych, przychodzę z pomocą!

Przeczytałam setki książek o samorozwoju i rozwoju osobistym. Cóż pocznę, to moja ogromna pasja. To dobra wiadomość dla Ciebie – dzięki mojej pasji zrobiłam selekcję książek. Polecę Ci TYLKO te, które uważam za dobrze napisane, rzetelne, wspierające i wnoszące wartość do naszego życia.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rozwojem osobistym, te tytuły to dla Ciebie absolutna podstawa. Potraktuj przeczytanie tych książek jako fundament Twojego rozwoju osobistego. Na tym fundamencie możesz budować: rozwój i życie w zgodzie ze sobą.

Każdą z wymienionych książek przeczytałam oraz zrecenzowałam w mojej Czytelni oraz wskazałam ulubione cytaty. O niektórych z nich nagrałam też dedykowane odcinki mojego podcastu “W zgodzie ze sobą”. Każda z nich wniosła dużą wartość do mojego życia i ma specjalne miejsce w moim serduszku. Nie zwlekając, przedstawiam Ci ranking 5 najlepszych książek z rozwoju osobistego oraz samorozwoju. Kolejność nieistotna.

PS. Niektóre z tych książek, możesz znaleźć w rankingu bestsellerów Empiku lub na liście bestsellerów mojej ulubionej księgarni Tania Książka. 

 

Książki o rozwoju osobistym, które trzeba przeczytać – TOP 5

 

1. Esencjalista. Mniej, ale lepiej – Greg McKeown

 

esencjalista-greg-mckeownTa książka piastuje miejsce pierwsze wśród moich ukochanych książek. Jej przeczytanie zmieniło moje życie. Dzięki lekturze Esencjalisty będziesz w stanie (jak tytuł wskazuje) skupić się na ESENCJI, czyli na tym, co naprawdę ważne. Tak jak słowo priorytet nie miało kiedyś liczby mnogiej, tak autor Esencjalisty sugeruje robić dokładną selekcję tego, na czym chcesz skupić swój czas, energię i uwagę. Mniej znaczy lepiej. Na początku przygody z rozwojem osobistym koniecznie poznaj swoje wartości, zdefiniuj to, co jest dla Ciebie ważne. Dzięki temu Twoje cenne, nieodnawialne zasoby czasu i uwagi będą skierowane we właściwym kierunku. 

Esencjalista to książka, którą sugeruję przeczytać jako pierwszą. Dobrze jest też odświeżać ją sobie co rok lub kilka lat. Tak, żeby mieć pewność, że stosujemy podejście “esencjalisty” na różnych etapach naszego życia. O tej książce nagrałam nawet specjalny odcinek mojego podcastu. Znajdziesz go tutaj.

Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

2. Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear

 

atomowe nawyki james clear

Wprowadzenie w życie zmian jest trudne. Wiąże się z wychodzeniem ze strefy komfortu, robieniem czegoś, co nas przeraża lub czego się wstydzimy. Zmiany są trudne, zwłaszcza jeśli są duże – takie jak zmiana pracy, przeprowadzka czy wprowadzanie w życie nowych nawyków. Dlatego tak ważne jest wdrażanie ich małymi krokami. James Clear w swojej świetnej książce rozkłada na “atomy” (:D)  proces budowania nawyków. Tak, aby wdrażanie dobrych zachowań było łatwe, przyjemne i przede wszystkim: zostawało z nami dłużej. Dobre nawyki budują dobre życie. To te małe rzeczy, które powtarzamy codziennie podnoszą jakość i komfort naszego życia. Warto się dowiedzieć, jak sprawić, aby ich powtarzanie weszło nam w nawyk 😉

BONUS: James Clear prowadzi też świetny newsletter – jeden z moich ulubionych. Możesz się na niego zapisać tutaj.

Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

 

3. DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel H. Pink


drive-kompletnie-nowe-spojrzenie-na-motywacje-b-iext34874878Kiedy już zaczynamy się rozwijać, uczyć i podejmować nowe aktywności w naszym życiu, bywa, że zaczyna nam brakować motywacji. Jeśli dopiero jesteś na drodze budowania nawyków z książką z poprzedniego punktu, to warto zadbać o motywację. Daniel Pink napisał świetną książkę o motywacji wewnętrznej. Takiej, którą budujesz w sobie. Jeśli zaopiekujesz się 3 obszarami, wskazanymi przez autora, to nie będziesz potrzebować motywacji zewnętrznej – nagród, kar czy zobowiązań narzuconych przez kogoś innego. Ta książka pozwoli Ci zmienić podejście do motywacji. Przestaniesz ją traktować jako coś przykrego i nieuniknionego. Zamiast tego stanie się ona Twoim domyślnym trybem, zwłaszcza gdy będziesz działać nad czymś dla Ciebie ważnym.

Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

 

4. 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

 

7 nawyków skutecznego działania stephen coveyTa bestsellerowa, wydana po raz pierwszy w 1996 roku książka obrosła już w tak wiele legend, że nie wiadomo, kto ją czytał, a kto nie. Wciąż uniwersalna w 2022 roku. Dzięki niej dowiesz się, jakie 7 nawyków pielęgnuje każdy, kto chce mieć dobre życie, wspierające relacje oraz kwitnące życie zawodowe. Koncepcje z tej książki, które wybitnie mi się podobają (i które wdrażam w swoje życie) to: proaktywność, zaczynanie z wizją końca, ostrzenie piły oraz empatyczna komunikacja. Część z nawyków możesz kojarzyć z innych książek (np. wspomniany tutaj Esencjalista), jednak Stephen Covey zręcznie łączy te 7 nawyków ze sobą, dzięki czemu mają one dla nas jeszcze większy sens. Lektura obowiązkowa dla każdego!

Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

 

5. Nowa psychologia sukcesu – Carol Dweck

 

nowa-psychologia-sukcesu-carol dweck

Czasem trafiam na książki, które mają odrobinę kontrowersyjne tytuły. Przez to wydaje mi się, że ich treść jest miałka i powtarza banały. W przypadku książki psycholożki Carol Dweck – nic bardziej mylnego! Pomimo clickbaitowego tytułu, ta książka to złoto. Porusza temat NASTAWIENIA – kolosalnie ważnego aspektu w osiąganiu sukcesu (jakkolwiek pojmowanego) oraz rozwoju: zarówno osobistego, jak i zawodowego. To będzie również świetna lektura dla rodziców, bo jeden z rozdziałów dotyczy tego, jak wzmacniać w dzieciach nastawienie na rozwój. Uważam, że nastawienie jakie mamy do świata, do ludzi, do samych siebie i do tego, co nam się przytrafia to 90% sukcesu. Dlatego ta książka jest bardzo ważną lekturą. Zwłaszcza dla osób, które uważają, że ludzie rodzą się z pewnym niezmiennymi cechami (albo mitycznym talentem), których nie da się zmienić. 

 

Moje ulubione cytaty z tej książki znajdziesz w Czytelni.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

Uważam, że te 5 książek w zupełności wystarczy dla osoby, która zaczyna swoją przygodę z rozwojem osobistym. Pozwolą one:

  • określić, co jest dla Ciebie ważne,
  • w jakich obszarach się rozwijać,
  • jak budować nawyki codziennych czynności,
  • jak kształtować swoje nastawienie, dzięki czemu będzie Ci prościej żyć i działać,
  • jak motywować się do działania.

Z pełnym przekonaniem polecam te lektury.

Po ich przeczytaniu zapraszam do mojej Czytelni, gdzie znajdziesz rekomendowane przeze mnie książki w takich obszarach jak: NAWYKI, MINIMALIZM, FILOZOFIA czy MOTYWACJA.

Czy według Ciebie zabrakło jakiejś książki na tej liście? Napisz w komentarzu, jaką książkę o rozwoju osobistym na start polecasz.

uwolnij się od swojego telefonu 11 sprawdzonych sposobów

 

 

W tekście znajdują się reklamowe linki afiliacyjne. To znaczy, że jeśli dokonasz zakupu po kliknięciu w podany link, dostanę od Twojej transakcji drobną kwotę. Dziękuję za wsparcie!

 

 

Udostępnij:

2 komentarze do “Rozwój osobisty – co warto przeczytać na start? TOP 5 książek.”

  1. Jeżeli ktoś interesuje się zagadnieniem negocjacji to dodałabym do tej listy jeszcze świetny poradnik Pawła Gołembiewskiego “Biblia Negocjacji”. Autor jest negocjatorem z 22-letnim doświadczeniem w negocjacjach biznesowych,

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Ostatnio na blogu
Mój instagram
Facebook
Shopping Cart